Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Jak odróżnić łupież suchy od tłustego w prosty sposób?

Łupież suchy a tłusty- czy można pomylić te dwie choroby? Łupież to jedna z bardziej krępujących dolegliwości, która występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U panów może być jednak bardziej intensywna. Statystyki wskazują, że pojawia się u osób w różnym wieku w przedziale od 15 do 75 roku życia, choć pojawia się także u dzieci. Łupież wynika z nadaktywności grzybów Pityrosporum ovale znajdujących się na skórze głowy. Występuje on na skórze każdego człowieka, ale jego patologiczna aktywność ma miejsce dopiero na skutek występowania określonych warunków zewnętrznych.

Łupież suchy a tłustyŁupież suchy a tłusty - jakie są różnice?

Łupież suchy a tłusty, czy można pomiędzy nimi wskazać różnice? Suchy występuje u pacjentów, którzy nie mają problemów z łojotokiem. Złuszczony naskórek, który przemieszcza się po głowie, osypuje się w końcu na ramiona.

Pojawia się również u osób, które:

  • prowadzą złą dietę,
  • odczuwają stres,
  • dobierają nieodpowiednią pielęgnację skóry głowy
  • przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach,
  • noszą czapki, które ograniczają dopływ powietrza do skóry głowy, stwarzając warunki do wzrostu grzybów.

Przeczytaj również o diecie na łojotokowe zapalenie skóry

Wiemy już jak wygląda łupież suchy a tłusty, jaki ma przebieg? To problem, który dotyczy głównie osób z przetłuszczającą się skórą głowy. Kolonia Pityrosporum ovale wzrasta w gwałtownym tempie. Pożywką dla nich jest łój, który tworzy dla nich przyjazne środowisko beztlenowe. Podstawowym objawem, jaki daje nie łupież suchy a tłusty są strupy o żółtawym kolorze, które przylegają do skóry. Ponadto pojawia się uporczywy świąd, czasami również zaczerwienienie. Występowanie łojotoku może zatem stać się przyczyną choroby, jaką jest łupież tłusty a suchy wtedy nie występuje.

Nadmierna produkcje łoju na owłosionej skórze głowy może być zatem spowodowana przez: nadmierne spożywanie cukru, zaburzenia hormonalne czy stres. Konsekwencją nieleczonego łupieżu tłustego może być wypadanie włosów, dlatego należy podjąć je jak najszybciej.

Łupież suchy a tłusty - jak im zapobiegać?

Wiedząc już, jakie objawy ma łupież suchy, a tłusty jak wygląda, warto się zastanowić, w jaki sposób można im zapobiegać. Kluczowa jest odpowiednia higiena skóry głowy, która zapewnia prawidłowy proces złuszczania się naskórka. W przypadku tłustego łupieżu znaczenie ma także stosowanie preparatów, które regulują poziom wydzielania łoju. Duże znaczenie ma także zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkich makro- mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W obu przypadkach ważne jest także ograniczenie stresu, które wpływa niekorzystnie na ogólne funkcjonowanie organizmu, w tym również problemy skórne. Pamiętając o tych prostych zasadach, można skutecznie ochronić się przed konsekwencjami choroby, niezależnie od tego, czy jest to łupież suchy czy tłusty.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Łupież suchy a tłusty oraz stosowanie szamponów

W przypadku łupieżu suchego i tłustego ważna jest pielęgnacja za pomocą starannie dobranych szamponów. Należy je dopasować do konkretnego rodzaju choroby, ponieważ różny jest ich przebieg i pochodzenie.

Podsumowując, zarówno łupież suchy, jak i tłusty można skutecznie leczyć, niwelując nieestetyczne zmiany skórne.


Bibliografia:

1. Kumar, Saneesh. (2013). Analysis on the Natural Remedies to Cure Dandruff/Skin Disease-causing Fungus – Malassezia furfur.. Advanced BioTech. 12. 01-05.
2. Dodiya, Tanvi. (2013). Herbal armamentarium for the culprit dandruff. International Journal of phytopharmacy research. 4. 23-28.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *