Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

ŁZS – objawy choroby. Jak wyglądają?

Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) objawy są bardzo charakterystyczne i uciążliwe. W związku z tym wymagają szybkiej wizyty u dermatologa, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu. Na zachorowanie narażony jest niemal każdy, a współczesna medycyna nadal nie zna skutecznego leku, ani nie ma zaleceń profilaktycznych, aby ustrzec się przed chorobą. W związku z tym procedura leczenia jest utrudniona polega na łączeniu różnych metod wyciszających objawy ŁZS. A więc dokładnie jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry? 

spis treści

Objawy podstawowe ŁZS Objawy towarzyszące ŁZS
  • zmiany skórne tłuste,
  • świąd,
  • łuszczenie zmian skórnych.
  • zaczerwienienie skóry,
  • wypadanie lub przerzedzenie włosów,
  • stany zapalne skórne.
Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

ŁZS – objawy kliniczne

ŁZSPrzy ŁZS objawy są bardzo typowe, dlatego trudno nie zauważyć tej choroby. Każdy powinien udać się do lekarza, gdy zauważy opisywane objawy łojotokowego zapalenia skóry, ponieważ brak leczenia skutkuje powikłaniami – powstawaniem trwałych rozpadlin i przeczosów (linijny ubytek w skórze). Podstawowym symptomem choroby jest pojawianie się delikatnego rumienia w zaatakowanym miejscu. Ponadto świąd i złuszczanie się naskórka. Jeśli choroba postępuje dalej pojawiają się tłuste łuski w żółtym kolorze, które z czasem mogą przekształcić się w strupy. Na początku zmiany zlokalizowane są w obrębie owłosionej skóry głowy, ale z czasem zajmują sąsiadujące obszary. Przede wszystkim brwi, czoło, uszy, a także okolice fałdy wargowo-nosowej. Może też pojawić się zapalenie brzegów powiek.

Zmianom skórnym towarzyszy uciążliwy świąd. Rzadziej zmiany lokalizują się w okolicy mostka oraz wzdłuż kręgosłupa, dając tak zwaną „rynnę łojotokową”

W przypadku ŁZS objawy mają charakter sezonowy, co oznacza, że nasilają się w określonych porach roku – zimą i jesienią. W przypadku choroby, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, objawy są na tyle charakterystyczne, że stanowią podstawę do zdiagnozowania dolegliwości.

Marta BożendaNiezależnie od wieku, w którym pojawiają się objawy ŁZS, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, jeśli obserwujemy u siebie niepokojące zmiany. Nieleczona choroba może eskalować, wtedy nieprzyjemne objawy znacznie się nasilą, co znacząco utrudni rozpoczęte zbyt późno leczeniemówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy u dzieci

Przy łojotokowym zapaleniu skóry objawy u dzieci mogą się różnić od zmian u osób dorosłych. U niemowląt występują najczęściej białe lub żółte, tłuste i grube łuski zlokalizowane na owłosionej skórze głowy. Powszechnie znane są jako tzw. ciemieniucha, którą zamiennie określa się mianem „czepca kołyskowego”.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy w okresie dojrzewania i u dorosłych

Objawy łojotokowego zapalenia skóry, podobnie jak inne choroby skóry głowy i twarzy są charakterystyczne dla okresu dorastania. Dzieje się tak z powodu nadmiernej pracy gruczołów łojowych przypadającej na wiek nastoletni. Na skutek wywołanych w ten sposób zmian dochodzi do podrażnienia skóry głowy, co jest przyczyną nadmiernego złuszczania się naskórka. Problemowi często towarzyszy również przerzedzenie włosów, ponieważ zapalenie skóry głowy przyczynia się do tego, że włosy są zbite i splątane, częściej przez to wypadają. Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry objawy u dorosłych są podobne. Towarzyszy im dodatkowo swędzenie i zaczerwienienie skóry. W skrajnych przypadkach mogą też występować stany zapalne skóry.

ŁZS objawy, a czynniki nasilające chorobę

W przypadku ŁZS objawy są trudne do pomylenia. istnieją jednak czynniki, które mogą znacząco nasilać przebieg choroby.

W tej grupie wymienia się przede wszystkim:

  • zanieczyszczenia środowiska,
  • niewłaściwy ubiór (noszenie sztucznych, ciasnych materiałów, które nie przepuszczają powietrza),
  • choroby towarzyszące (np. HV/ADS, padaczka, choroba Parkinsona, zaburzenia psychiczne, nowotwory),
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • silny stres.

Łojotkowe zapalenie skóry u dzieci w okresie dojrzewania i u dorosłych

ŁZS – objawy – jak je zmniejszyć? Dermokosmetyki Seborh

Seborh ZestawChoć dotychczas nie odkryto substancji, która kategorycznie leczyłaby ŁZS, znamy wiele składników, które łagodzą objawy i pozwalają chorującym utrzymać remisję. Ponieważ ŁZS to choroba skóry leczenie można i warto wspierać specjalistyczną pielęgnacją. Sprawdzą się w tym przypadku dermokosmetyki dedykowane problemom skóry z ŁZS z linii Seborh. Seria składa się z trzech produktów do skóry głowy: płynu, szamponu i emulsji na łojotokowe zapalenie skóry. Płyn i emulsję stosujemy co drugi dzień, sprawdzi się więc tu aplikacja naprzemienna, szamponu używamy w razie konieczności, można nawet codziennie. Składy preparatów opracowano tak, by dopełniały swoje działanie, dlatego najlepsze rezultaty osiągniemy stosując kosmetyki łącznie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać preparat na najdotkliwszy problem skórny.

Dermokosmetyki Seborh docierają do przyczyn odpowiedzialnych za łojotok i redukując je, zmniejszają dzięki temu objawy

Płyn do skalpu Seborh skupia się na złuszczaniu obumarłego naskórka, dzięki czemu skutecznie ogranicza nawarstwiającą się łuskę i redukuje tłusty łupież. Skuteczność zawiera delikatnym kwasom, które peelingując nie powodują uszkodzeń mechanicznych. Główne działanie szamponu Seborh polega na ograniczeniu namnażania się drożdżaków z grupy Malassezia, dlatego znajdziemy w nim liczne substancje przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dba także o wyregulowanie pracy gruczołów łojowych, aby ograniczyć ilość sebum, które stanowi pożywkę dla grzybów. Odkaża i oczyszcza skórę usuwając z niej czynnik wyzwalający chorobę. Działanie emulsji jest kilkukierunkowe.

Regeneruje skórę – dba o odbudowę płaszcza hydrolipidowego naskórka, by ta mogła stawiąc opór inwazji drożdżaków. Podnosi też nawilżenie naskórka, co dodatkowo ogranicza prace gruczołów łojowych. Ale dodatkowo zawiera też substancje przeciwgrzybicze, po to by ograniczyć świąd i przynieść skórze ukojenie

W dermokosmetykach Seborh znajdziemy surowce kosmetyczne znane z dobroczynnego działania w przypadku ŁZS:

  • odkażające: siarkę, siarczek selenu, pirokton olaminy,
  • oczyszczające: biolin, glinkę białą,
  • regulujące pracę gruczołów łojowych i proces keratynizacji naskórka: mleczko pszczele, siarkę, ichtiol,
  • kojące i nawilżające: witaminę E, pantenol, betainę, argininę, alantoinę, mocznik, glukonolakton,
  • poprawiające mikrokrążenie i wzmacniające naczynia: ekstrakt z arniki, ekstrakt z miłorzębu,
  • odżywiające: ekstrakt z warkoty azjatyckiej, olej konopny, ekstrakt z nagietka, ekstrakt z rozmarynu.

Właściwości i działanie składników doceniają konsumenci stosujący zestaw Seborh:

Od kiedy znalazłam odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry, czuję znaczącą różnicę. Stosuję zestaw Seborh dedykowany konkretnie problemom skóry z ŁZS. Skóra przestała mnie w końcu swędzieć, jest mniej łuski, zniknął łupież i tłuste place. Dzięki temu czuję się bardziej komfortowo w sytuacjach towarzyskich, ponieważ nie muszę obawiać się o mój wyglądmówi pani Agnieszka z Lublina.

Do tej pory stosowałam różne kosmetyki, ale nigdy specjalnych do ŁZS. To był mój duży błąd, ponieważ od czasu, gdy używam kosmetyków Seborh dedykowanych takim problemom, czuję znaczącą poprawę. Skóra zaczęła znowu oddychać, mniej się łuszczy i swędzi. Dla mnie to ogromna ulgamówi pani Iwona z Gdańska.

 

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

FAQ

1. Czy objawy łojotokowego zapalenia skóry są związane z płcią?

Badania wskazują, że łojotokowe zapalenie skóry częściej diagnozuje się u mężczyzn niż kobiet. W dodatku zdecydowanie częściej pojawia się w grupie osób dorosłych w wieku od 18 do 40 lat. W związku z tym czynnikiem ryzyka może być zarówno płeć, jak i wiek pacjenta. Niezależnie jednak od znajdowania się w grupie ryzyka, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Zaleca się stosowanie dermokosmetyków, które poprawiają kondycję skóry i ułatwiają leczenie łojotokowego zapalenia skóry, np. z zestawu na ŁZS Seborh.

2. Czy na objawy łojotokowego zapalenia skóry wpływ mają inne choroby?

Łojotokowe zapalenie skóry może współwystępować z innymi chorobami, szczególnie o podłożu dermatologicznym. Co więcej, niektóre z tych chorób mogą nasilać przebieg łojotokowego zapalenia skóry. Istnieją badania, które potwierdzają, że takie działanie wykazują trądzik oraz łuszczyca. W związku z tym osoby, które chorują na wymienione dolegliwości powinny szczególnie zadbać o pielęgnację skóry, ukierunkowaną na odbudowanie warstwy hydrolipidowe, która daje ochronę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

3. Co zrobić, jeśli obserwuję u siebie objawy łojotokowego zapalenia skóry?

Zauważenie u siebie pierwszych objawów łojotokowego zapalenia skóry zawsze powinno skłonić nas do wizyty u dermatologa, który na podstawie wywiadu i badań postawi trafną diagnozę i podejmie odpowiednie leczenie. Łuszcząca się skóra głowy lub w okolicy twarzy, swędzenie czy wypadanie włosów to objawy, które powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u specjalisty.


Bibliografia

1. Tyc-Zdrojewska E., Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A., Wpływ przewlekłych chorób skóry na jakość życia pacjentów, 2011.
2. Lenartowicz ., Skin Doctor Biblia zdrowej cery, 2018.
3. Kaszuba A., Kozłowska M., Kaszuba A., Michalak ., Trznadel-Budźko E., Bartkowiak, R., [w:] Skuteczność doustnego flukonazolu oraz miejscowo stosowanego 1% kremu kiotrimazol i szarnponu z 2% ketokonazolem w leczeniu skojarzonym umiarkowanych do ciężkich postaci łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia. 2007, Vol. 14 ssue 2, s. 111-116. 6p.
4. Śpiewak R., Kordus K., Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku. nt Rev Allergol Clin mmunol Family Med 2012 18 (4): 210-222.
5. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry [w:] Mikologia . 2007, Vol. 14 ssue 4, s. 265-269.

5 komentarzy do “ŁZS – objawy choroby. Jak wyglądają?

  1. tak mi sie wydaje ze mam łojotokowe zapalenie skóry. objawy się tego zgadzają tylko pytanie czy na pewno bo nie chce czegoś w ciemno kupować..

  2. jezeli ci sie wydaje ze to moze byc to nie lepiej sie zglosic do dermatologa?
    powie ci dokladnie co i jak robic zeby skora wygladala lepiej i jak ja leczyc.

  3. na rozpoznanie to i do trychologa mozna isc ? ja tam jak zauwazylam ze podobne objawy lzs ma do moich to poszlem do dermatologa poszłem…

  4. Miałam łojotokowe zapalenie skóry. Objawy też mi się zgadzały i poszłam do lekarza plus nakładałam dermokosmetyki i dbałam od dietę, nawodnienie, kosmetyki które używam itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *