Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to powszechny powód wizyt u dermatologa. Dane statystyczne wskazują, że nawet jedna na dziesięć chorób skóry ma związek z łojotokowym stanem zapalnym. Mimo że współczesna medycyna zna wiele metod leczenia objawów, nie można choroby wyleczyć całkowicie ani wyeliminować jej przyczyn. Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry i jak je leczyć? Na czym polega – prowadzące do choroby – zapalenie gruczołów łojowych?
spis treści
- 1. Łojotokowe zapalenie skóry – podstawowe informacje
- 2. ŁZS – co to jest?
- 3. ŁZS – przyczyny choroby
- 4. Zapalenie łojotokowe – objawy
- 5. W jakich miejscach najczęściej się objawia?
- 6. Zapalenie łojotokowe skóry a dziedziczność i zakażenie
- 7. Łojotokowe zapalenie skóry a dieta
- 8. Łojotok skóry - leczenie profesjonalne i domowe
- 9. FAQ – pytania i odpowiedzi
Łojotokowe zapalenie skóry – podstawowe informacje
Z czym mylone jest ŁZS? |
|
Jak diagnozuje się ŁZS? |
|
Kto leczy ŁZS? |
|
Jak często występuje ŁZS? |
|
SEBORH
Wypróbuj zastaw do skutecznej pielęgnacji skóry z łojotokowym zapaleniem. Szampon, płyn i emulsja.
Czym jest ŁZS?
Co to jest ŁZS? Pojawia się w okolicach występowania gruczołów łojowych. Powoduje łuszczenie skóry oraz rumieniowate czerwone plamy. Powierzchnia na której występują zmiany staje się przetłuszczona i spuchnięta, czasami też swędzi i pokrywa się łuskowatymi płatkami.
Pojawienie się niepokojących zmian na skórze powinno być pierwszym, alarmującym sygnałem. W ŁZS występują też objawy towarzyszące, czyli świąd i zaczerwienienie. W obu przypadkach należy zgłosić się do dermatologa, który przeprowadzi pogłębiony wywiad z pacjentem, przyjrzy się zmianą. Dopiero na podstawie diagnozy lekarskiej należy podjąć leczenie. ŁZS jest chorobą nawracającą dlatego nie warto próbować leczenia na własną rękę. Terapię lekami warto jednak uzupełnić specjalistycznymi dermokosmetykami pielęgnującymi i wzmacniającymi skórę – mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Przyczyny łojotokowe zapalenia skóry
Przyczyny ŁZS są niejednoznaczne. Za początek choroby uznaje się nadmierne wydzielanie łoju, a także zaburzoną pracę układu odpornościowego. Oba czynniki prowadzą do namnażania się na skórze grzyba z rodzaju Malassezia. Dodatkowo pojawiające się na skórze zmiany mogą mieć związek z takimi czynnikami jak: wahania nastroju, zaburzenia hormonalne (szczególnie związane z hormonami płciowymi, które są odpowiedzialne za rozwój cech męskich), niezbilansowana dieta, stres, ogólnie zły stan zdrowia, nadużywanie alkoholu.
Objawy zapalenia łojotokowego
Przy zapaleniu łojotokowym objawy mają bardzo charakterystyczną postać. Należą do nich:
- tłusty wygląd zmian,
- zaczerwienie skóry,
- łuszczenie się zmian,
- miejscowe swędzenie skóry,
- strupy lub żółtawe, tłuste, łuszczące się płaty skóry,
- przerzedzenie włosów, a nawet łysienie,
- wysięki w miejscu stanów zapalnych.
W jakich miejscach, najczęściej pojawiają się objawy łojotokowego zapalenia skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry cechuje się także specyficznym występowaniem zmian. Najczęściej pojawiają się one w miejscu występowania gruczołów łojowych, w związku z tym na owłosionej skórze głowy i twarzy (okolice brwi, powiek, środkowej części twarzy) – czytaj więcej na temat łojotokowego zapalenia skóry głowy. Ponadto w okolicach uszu (także małżowina i przewód uszny), tułowia (klatka piersiowa, między łopatkami), pachy, fałdy skórne oraz okolice zgięć stawowych, a także okolice intymne.
Czy zapalenie łojotokowe jest dziedziczne lub zakaźne?
Zapalenie łojotokowe skóry nie jest dziedziczne, co oznacza, że nie można go przekazać w genach swoim potomkom. Nie należy również do chorób zakaźnych. W związku z tym nie trzeba się obawiać bezpośredniego kontaktu z osobą chorą.
Łojotokowe zapalenie skóry a dieta
Łojotokowe zapalenie skóry może się nasilać przy nieprawidłowej diecie. W związku z tym należy unikać przede wszystkim: smażonych i tłustych potraw oraz słodyczy. Niektóre badania wskazują, że na poprawę kondycji skóry ma wpływ suplementacja kwasów tłuszczowych, cynku oraz witaminy B. W związku z tym w diecie powinno się znaleźć jak najwięcej warzyw.
Jak leczyć łojotok skóry?
Łojotok skóry można też leczyć farmakologicznie, stosują leki miejscowo lub doustnie. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych, a także aplikowaniu maści lub kremów.
W terapii stosuje się środki, które zawierają:
- pirokton olaminy,
- siarkę,
- ichtiol
- i dziegcie.
Niektóre z nich przy dłuższym stosowaniu mogą wywoływać skutki niepożądane, dlatego zawsze warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem. W domowym leczeniu najważniejsza jest pielęgnacja skóry, która opiera się na stosowaniu dermokosmetyków z naturalnym składem. Leczenie wspomaga też picie ziół (np. pokrzywy).
Dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy: Seborh
Pierwsze i najuciążliwsze zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry pojawiają się na głowie, ponieważ to tam zlokalizowane są duże skupiska gruczołów łojowych. Warto zadbać o skalp profesjonalnymi dermokosmetykami z serii Seborh.
W serii znajdziemy trzy preparaty:
Poszczególne preparaty można stosować samodzielnie, jednak najlepsze efekty osiągniemy stosując je razem. Składniki Seborh uzupełniają bowiem swoje działanie, odpowiadając na wszystkie problemy skóry borykającej się z ŁZS.
- Pielęgnację warto rozpocząć od nałożenia na skalp na noc płynu do skóry głowy, który pomoże oderwać się tłustej łusce. To zasługa zawartych w nim kwasów: glikolowego, migdałowego i jabłkowego w bezpiecznych stężeniach, które dodatkowo hamują rozwój bakterii i drożdży. O odsłonięty naskórek dbają liczne substancje odżywcze o właściwościach kojących: arginina, pantenol i glukonolakton. W płynie znalazł się także szereg substancji poprawiających krążenie, po to, by do skóry dostawało się więcej substancji odżywczych i tlenu. Zapewniają to jej arnika, warkota azjatycka i miłorząb, a ekstrakt z rozmarynu silnie rewitalizuje naskórek i opóźnia procesu obumierania komórek oraz pozostawia skórę dobrze nawilżoną, gotową do dalszych działań pielęgnacyjnych.
- Płyn po nocy warto zmyć przeciwgrzybiczym szamponem z bakteriobójczym siarczkiem selenu, który nie tylko usunie ze skóry sebum i martwy naskórek, ale wyreguluje pracę gruczołów łojowych, nie niszcząc przy tym płaszcza hydrolipidoweg skóry. Dzięki temu znika towarzyszące ŁZS uporczywe uczucie świądu.
- Pielęgnację domyka emulsja Seborh. Jej lekka formuła nie blokuje ujść gruczołów łojowych, co mogłoby nasilić ich pracę. Dobrze się wchłania i przynosi skórze tak potrzebne ukojenie. Kombinacja mocznika, NMF i olejów zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i w rezultacie likwiduje uczucie ściągania i świądu. Składniki takie jak siarka i pirokton olaminy działają antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Doskonale regulują nadmierną pracę gruczołów łojowych, co pomaga znacznie zmniejszyć nasilenie objawów ŁZS.
Zestaw Seborh sprawdzi się zarówno jako dopełnienie terapii przepisanej przez dermatologa, jak i stosowany profilaktycznie u osób narażonych na wystąpienie lub nawrót ŁZS
Składniki roślinne czynią z serii produkty odpowiednie dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień.
Choć uczulać może wszystko i dlatego zawsze warto czytać skład pod kątem indywidualnych alergenów oraz przeprowadzać próbę kosmetyku w mało widocznym miejscu.
Produkty Seborh wyróżnia równoległe działanie złuszczające i kojące, dlatego przynoszą szybką i znaczną poprawę.
Pozytywne rezultaty stosowania serii Seborh na skórę doceniają użytkownicy kosmetyków – przeczytaj opinie:
Łojotokowe zapalenie skóry było dotąd nieznaną dla mnie chorobą. Szybko jednak musiałam się z nią oswoić i znaleźć skuteczną metodę leczenia. W moim przypadku bardzo pomogły mi dermokosmetyki Seborh, przyniosły szybką i zauważalną poprawę – mówi pani Monika z Bydgoszczy.
Mam ŁZS. Raz jest z tym lepiej, raz gorzej. Gdy zmiany spod włosów rozprzestrzeniają się na kark wiem, że muszę działać zdecydowanie. Oprócz leków stosuję wtedy szampon Seborh . Ma silne przeciwgrzybiczne działanie, ale nigdy nie przesuszył mi skóry. Wręcz przeciwnie czuję po nim duże ukojenie. Skóra na głowie jest dobrze nawilżona i miękka, a łuszczące wykwity szybko robią się mniejsze – mówi pan Jacek z Kowanówka.
Podsumowując, łojotokowe zapalenie skóry ma uciążliwy przebieg, a jego leczenie może trwać w skrajnych przypadkach nawet do kilkunastu lat. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i indywidualne dopasowanie leczenia, jak i działania wspierające konwencjonalne metody.
FAQ
Czy objawy łojotokowego zapalenia skóry mają związek z płcią?
Specjaliści zgodnie uznają, że choroba częściej jest diagnozowana wśród mężczyzn niż kobiet. Może to mieć związek z intensywniejszą pracą ich gruczołów łojowych. Płeć nie powinna mieć jednak znaczenia w leczeniu. W związku z tym oprócz leczenia farmakologicznego, należy wspierać regenerację skóry, stosują odpowiednie dermokosmetyki, które nawilżają i łagodzą skórę. Godna uwagi jest tu seria dermokosmetyków na ŁZS Seborh.
Czy przyczyny łojotokowego zapalenia skóry są związane z łupieżem?
Wraz z łojotokowym zapaleniem skóry głowy może współwystępować łupież, któremu towarzyszy charakterystyczne złuszczanie się naskórka. Za jego pojawienie się odpowiada ten sam grzyb, który jest przyczyną ŁZS. W związku z tym niezdiagnozowany i nieleczony łupież zwykły może rozwinąć się w tzw. łupież tłusty i łojotokowe zapalenie skóry. Kluczową rolę terapeutyczną odgrywa w tym przypadku stosowanie kosmetyków, które opierają się na naturalnych składnikach aktywnych.
Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry miejscowo?
Terapia miejscowa bazuje przede wszystkim na preparatach leczniczych, które wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Aby stymulować ich działanie, warto też stosować dermokosmetyki.
Bibliografia
1. Śpiewak R., Kordus K., Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku. Int Rev Allergol Clin Immunol Family Med 2012 18 (4): 210-222.
2. Maciejewska-Radomska A.,Placek W., Dieta w chorobach skóry, 2015.
3. Gnat s., Łagowski D., Dyląg M., Nowakiewicz A., Ludzki mikrobiom w stanach normobiozy i dysbiozy – charakterystyka i metody analizy [w:] Postępy mikrobiologii 2021, 60, 1, 31-46.
ja już jestem na szczęście po wyleczeniu tych najgorszych zmian, ale nadal jeszcze walczę by skóra wróciła do poprzedniego stanu. nie spodziewałam się, że aż tak mocno łojotokowe zapalenie skóry może dać się w znaki o.O
Tak samo wyglada leczenie ŁZS u mezczyzn i kobiet?
Szukam czegos co by mi pomoglo a nie wiem czy moge brac kosmetyki ktore sa proponowane kobietom.
dermokosmetyki nie mają płci xD jeżeli coś ci pomaga to nie ważne jakiego koloru jest opakowanie produkt na łojotokowe zapalenie skóry głowy.