Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

Na łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby bez wątpienia działają. Z tego względu tak wiele osób je stosuje. Jeżeli jednak cierpimy na łojotokowe zapalenie skóry, leczenie domowe powinno być starannie przemyślane. Nie każdy sposób będzie bowiem skuteczny. Na szczęście metod, spośród których możemy wybierać, jest całkiem sporo. 

spis treści

Łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby, które warto znać

Na łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby są skuteczne, a także bezpieczne. Poniżej scharakteryzowano pięć metod walki z łojotokowym zapaleniem skóry, którymi warto się zainteresować i wdrożyć je jako uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza.

Dermokosmetyki.
  • Przeznaczone specjalnie dla osób z ŁZS,
  • Bazujące na naturalnych składnikach aktywnych,
  • Używanie całego zestawu kosmetyków, który zapewni kompleksowe działanie,
Zioła.
  • Do stosowania zewnętrznego (np. okłady) jak i wewnętrznego.
  • Sprawdzą się takie gatunki jak rumianek lekarski, mięta pieprzowa czy fiołek trójbarwny.
Zrównoważona dieta.
  • Świeże owoce oraz warzywa,
  • Produkty pełnoziarnista,
  • Unikanie wysokoprzetworzonej żywności, olejów rafinowanych, cukru czy nadmiaru soli,
  • Picie niegazowanej wody mineralnej,
  • Rezygnacja z używek jak papierosy czy alkohol,
Redukcja stresu.
  • Stres może zaostrzać objawy ŁZS,
  • Warto stosować techniki relaksacyjne, a także jogę czy pilates,
Suplementacja.
  • Warto suplementować witaminy A, C oraz D (jeśli zmagamy się z niedoborem).
Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Justyna Masal OchotnyŁojotokowe zapalenie skóry to uciążliwa choroba o nadal niewyjaśnionych przyczynach. Z tego powodu leczenie ŁZS opiera się na łączeniu wszystkich metod o potwierdzonej skuteczności w zwalczaniu objawów. Domowe sposoby na ŁZS są jedną z nich, obok diety i specjalistycznej pielęgnacji skóry. Najbardziej satysfakcjonujące efekty przynosi bowiem równoległe stosowanie kilku metod walki z łojotokowym zapaleniem skórymówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie domowe kosmetykami

Łojotokowe zapalenie skóry - domowe sposobyNa łojotokowe zapalenie skóry domowe sposoby w postaci dermokosmetyków bez wątpienia zadziałają. Kluczowe jest jednak to, aby domowe sposoby na ŁZS, w tym kosmetyki, były wybierane starannie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup całej serii produktów pielęgnacyjnych.

Wśród dermokosmetyków, które zasługują na szczególną uwagę wyróżnić należy:

  • emulsje,
  • płyny do przemywania skóry,
  • szampony.

Warto poszukiwać w nich składników pochodzenia roślinnego, takich jak oleje, ekstrakty czy wyciągi. Nie sposób nie zauważyć, że dermokosmetyki o naturalnych składach muszą być stosowane regularnie. Kluczem do sukcesu jest także przestrzeganie zaleceń producenta zawartych na opakowaniach poszczególnych kosmetyków.

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry – poznaj dermokosmetyki Seborh

Seborh ZestawWszechstronnie działający zestaw kosmetyków, składający się w omawianych trzech produktów znajdziemy w linii na łojotokowe zapalenie skóry głowy Seborh. Na głowie zlokalizowane jest szczególnie dużo gruczołów łojowych, a nasilone objawy ŁZS prowadzą do nieprzyjemnego tłustego łupieżu i sprawiają znaczny dyskomfort swędząc, dlatego tym staranniej należy dbać o okolicę skalpu. Linia Seborh odpowiada na wszystkie potrzeby skóry z ŁZS: delikatnie, ale zdecydowanie usuwa obumarły naskórek, oczyszcza skórę, działa na pasożyty, grzyby i bakterie, a oprócz tego wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, odżywia ją i nawilża. Ogranicza ilość pojawiających się na skórze zmian i regeneruje skórę.

Wśród aktywnych składników preparatu znajdziemy substancje znane leczniczych właściwości w ŁZS, między innymi takie jak:

  • Kwas glikolowy – reguluje proces złuszczania naskórka, pomaga odrywać się obumarłym warstwom. Wycisza pracę gruczołów łojowych. Pomaga skórze regenerować się i podnosi nawilżenie. (płyn złuszczający),
  • Ekstrakt z rozmarynu – łagodzi łuszczenie się naskórka, ponieważ zapobiega przedwczesnemu obumieraniu naskórka. Chroni także przed przesuszeniem. (płyn złuszczający),
  • Siarczek selenu – bakteriobójczy, grzybobójczy i odkażający. Oczyszcza, nie naruszając przy tym bariery hydrolipidowej naskórka. (szampon),
  • Ichtiol – środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny, przeciwobrzękowy i rozgrzewający. Aplikowany na skórę łagodzi stany zapalne i zapobiega ich nawrotom. Ma doskonałe właściwości ściągające. To wszystko sprawia, że wspiera procesy regeneracji, które zachodzą szybciej. Normalizuje proces wymiany naskórka, regeneruje. (szampon),
  • NMF (naturalny czynnik nawilżający) – mieszanka aminokwasów, które absorbują wodę z powietrza i powierzchni skóry, dzięki czemu utrzymują w skórze prawidłowy poziom wilgoci. (emulsja),
  • Pirokton olaminy – wykazuje działanie przeciwgrzybicze – wnika do błon grzyba i prowadzi do jego obumierania, dostarcza skórze cynk, którego niedobory przyczyniają się do występowania łupieżu. Ponad to łagodzi stany zapalne, świąd i podrażnienia. (emulsja).

Dzięki dużej ilości składników aktywnych, Seborh zapewnia skórze pielęgnację skuteczną, ale bardzo delikatną. Kosmetyki stworzono z myślą o posiadaczach skóry wrażliwej.

Skuteczność zestawu Seborh potwierdzają pozytywne opinie zadowolonych klientów:

Dzięki naturalnym dermokosmetykom Seborh udało mi się złagodzić objawy łojotokowego zapalenia skóry. Skóra mniej się przetłuszcza, mniej swędzi, jest też o wiele mniej tłustawego łupieżu. Cieszę się, bo odzyskała też jednolity kolorytpisze się pani Izabela z Krakowa.


Odkąd zastosowałam naturalne dermokosmetyki Seborh, łojotokowe zapalenie skóry nie dokucza mi już tak bardzo. Skóra jest wolna od zaczerwienienia i sebum. Nie dokuczają mi również nieestetyczne plamy ani świąd
przyznaje pani Krystyna z Otwocka.

Łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby nie wystarczą

Na łojotokowe zapalenie skóry domowe sposoby na pewno stosować warto. Nie oznacza to jednak, że będą one wystarczające. Zanim zaczniemy stosować domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry, udajmy się na wizytę do lekarza. Wówczas zostanie przeprowadzone badanie, które pozwoli na postawienie rzetelnej diagnozy. Po postawieniu rozpoznania, specjalista wdroży odpowiednie leczenie. Na początku najczęściej stosowane jest leczenie miejscowe. Dermatolog może więc zalecić stosowanie maści, a także kremów zawierających substancje przeciwgrzybicze czy przeciwbakteryjne. Jeżeli chodzi zaś o zaawansowane przypadki, wdraża się dodatkowo leczenie doustne. Czasami najlepsze rezultaty uzyskuje się dzięki równoległemu leczeniu doustnemu oraz miejscowemu.

Na łojotokowe zapalenie skóry domowe leczenie to bardzo dobry pomysł. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że domowe metody walki z ŁZS mogą nie wystarczyć.

Najważniejsza jest diagnoza, uwzględniająca indywidualne przyczyny ŁZS. Ułatwi ona dobranie specjalistycznego leczenia. Najczęściej wykorzystuje się maści oraz preparaty doustne. Jeżeli chodzi zaś o domowe metody walki z ŁZS stosuje się przeważnie zioła, dermokosmetyki, a także suplementację.  Dobrze byłoby również pamiętać o tym, że zarówno domowe sposoby, jak i leczenie, wymagają od nas regularności.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

FAQ:

1. Czy na łojotokowe zapalenie skóry domowe sposoby mogą być stosowane w ciąży?

Domowych sposobów skutecznych w walce z łojotokowym zapaleniem skóry jest naprawdę mnóstwo, ale nie każdy z nich może być stosowany w ciąży. Warto zachować szczególną ostrożność podczas stosowania ziół i dermokosmetyków. Nawet wybierając dobrej jakości produkty, jak np. te z linii Seborh, należy skonsultować ich stosowanie z lekarzem prowadzącym.

2. Jak długo bezpiecznie można stosować domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry?

Sposoby domowe na ŁZS mogą być stosowane bezpiecznie przez dość długo. Jeżeli chodzi o dobrze dobrane kosmetyki sprawdzą się one w stałej pielęgnacji, jako profilaktyka przed nawrotem choroby. Ostrożność wskazana jest przy ziołach do stosowania wewnętrznego. Należy robić przerwy w kuracji, trwające około dwa, trzy tygodnie.

3. Kiedy domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry zaczną działać?

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry nie zaczną niestety działać natychmiast. Z tego też względu wskazana będzie cierpliwość. W pełni satysfakcjonujące efekty pojawią się po około trzech, czterech tygodniach codziennego stosowania domowych metod walki z ŁZS. Ponadto, im więcej domowych sposobów zastosujemy równolegle, tym lepsze i z reguły szybsze rezultaty.


Bibliografia

1. Boer M., Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Kolonizacja grzybami z rodzaju Malassezia a właściwości bariery skórno-naskórkowej w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia 2010, Vol. 17 Issue 4, s. 211-216.
2. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2014.
3. Kieć-Świerczyńska M., Dudek B., Kręcisz B., Świerczyńska-Machura D., Rola czynników psychologicznych i zaburzeń psychicznych w chorobach skóry, [w:] Medycyna Pracy, 2006; 57(6) s. 551 — 555.
4. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014.
5. Brzezińska-Wcisło, L., Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry,  Post Dermatol Alergol 2005 (1): 10-13.

3 komentarze do “Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

  1. Ja mam wyprobowane kilka domowych sposobow na ŁZS czyt. pilam ziolka, trzymalam diete, nakladalam dermokosmetyki w domowym zaciszu ale tez kontrolowalam hormony.

  2. piszą nawet tutaj w artykule, ale jeszcze dodam – ziółka ziółkami, ale dobrze robić raz na jakiś czas sobie przerwę od nich 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *