Co to są przeczosy?

Przeczosy mogą mieć różną genezę – począwszy od pojedynczego ukąszenia owada po ciągle nawracające swędzenie powodowane chorobami. Ciągłe drażnienie swędzącego miejsca może powodować powstawanie ran na powierzchni skóry głowy- przeczosów.

Przeczosy – jak wyglądają zmiany chorobowe? 

Przeczosy jak wyglądają zmiany chorobowePrzeczosy to zadrapania powstałe na skutek drażnienia swędzącego na skórze głowy miejsca. Wyglądem przypominają drobne linie lub spękania o różnej głębokości. Po wygojeniu pozostawiają jasne, liniowe blizny, odznaczające się na tle zdrowej skóry.

Przeczosy a łojotokowe zapalenie skóry

Przeczosy są często spotykane u osób borykających się z problemem łojotokowego zapalenia skóry. Jest to spowodowane przez nadmierną produkcję łoju i stany zapalne powstające przy mieszkach włosowych. Łojotokowe zapalenie skóry wywołuje zaczerwienie, podrażnienie oraz powstawanie nadmiernej ilości łupieżu. Odrywającym się płatkom naskórka towarzyszy intensywne swędzenie. Świąd zmusza nas niejako do ciągłego drapania, czego następstwem są liczne i pogłębiające się przeczosy.

Jak wyleczyć przeczosy skórne? 

Przeczosy skórne wynikłe na skutek procesu chorobowego możemy wyeliminować przez wyleczenie lub złagodzenie objawów skórnych schorzenia. Leczenie przeczosów jest zatem uwarunkowane przeprowadzeniem odpowiedniej diagnostyki. Jeśli choroba nie jest możliwa do całkowitego wyleczenia, wówczas jedynym rozwiązaniem jest doraźne podawanie leków przeciwświądowych, oddziałujących na histaminę – odpowiedzialną za uczucie świądu.

Czy odpowiednie kosmetyki są w stanie pomóc?

Przeczosy mogą zostać złagodzone dzięki stosowaniu produktów łagodzących stany zapalne i świąd. Taka jest linia kosmetyków Seborh, dedykowana osobom borykającym się z łojotokowym zapaleniem skóry głowy.

Seborh ZestawIdealnie dobrane składniki zawarte w uzupełniających się:

 • szamponie Seborh na łojotokowe zapalenie skóry głowy,
 • emulsji Seborh na łojotokowe zapalenie skóry głowy,
 • płynie Seborh do skóry głowy na łojotokowe zapalenie.

kompleksowo zwalczają nadmierna produkcje sebum, pielęgnują i nawilżają skórę głowy oraz działają kojąco i łagodząco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Bazujące na składnikach naturalnych – moczniku, mleczku pszczeli, witaminach, roślinnych ekstraktach i olejach – kosmetyki Seborh łagodnie, a jednocześnie intensywnie i skutecznie niwelują oznaki chorobowe już od pierwszego dnia stosowania.

Przeczosy – u kogo występują najczęściej?

Przeczosy mogą występować jako efekt nagłego, pojedynczego zdarzenia, jakim jest ugryzienie owada lub inne, losowe uszkodzenie skóry głowy. Najczęściej przeczosy są jednak wynikiem stanów chorobowych naszego organizmu lub skóry głowy.

Zaliczyć do nich możemy:

 • zakażenia pasożytnicze, np. świerzb – przeczosy mogą być tu bardzo liczne – wszawicę, grzybicę,
 • egzemę,
 • atopowe i łojotokowe zapalenie skóry,
 • opryszczkowe zapalenie skóry,
 • alergie z objawami skórnymi,
 • pokrzywkę,
 • łuszczycę,
 • liszaj płaski,
 • stany chorobowe wątroby, nerek lub krwi.

Przeczosy mogą być również wynikiem długotrwałych zaniedbań w higienie skóry głowy lub jej nadmiernym przesuszeniem, związanym z nadmierną, nieprawidłową pielęgnacją lub długotrwałym odwodnieniem organizmu.

Jeśli borykasz się z problemem nadmiernego świądu głowy, powinieneś niezwłocznie rozpocząć profilaktykę i diagnostykę, ponieważ problem może świadczyć o przewlekłym stanie chorobowym organizmu. Należy od razu włączyć do pielęgnacji odpowiednie kosmetyki łagodzące świąd i stany zapalne, dzięki czemu zmiany nie będą się pogłębiały.

Seborh Emulsja

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS


Bibliografia:

 1. Kaczmarski M.: Leczenie dietetyczne chorych z atopowym zapaleniem skóry i współistniejącą alergia pokarmową. [In:] Atopowe zapalenie skóry. Poradnik lekarza praktyka. R.J. Nowicki (ed.). Oficyna Wydawnicza Medical Education, Warsaw 2017, 133-152
 2. Kamińska E.: Rola emolientów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci, Developmental Period Medicine, 2018; XXII, 4, wyd. Aluma [dostęp 16.09.2021]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *