Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie – jak wygląda?

Na łojotokowe zapalenie skóry leczenie jest wymagające i skomplikowane. Warto też podkreślić, że w przypadku ŁZS leczenie pomaga kontrolować przebieg choroby, powstrzymać jej objawy, a także złagodzić pojawiające się uciążliwości. Jednakże czy łojotokowe zapalenie skóry jest wyleczalne? Należy szczerze odpowiedzieć – nie. Niestety, dotąd nie wynaleziono terapii, która pozwala na pełne wyleczenie choroby. Ale leczenie należy podjąć, aby złagodzić przebieg choroby. Więc jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

spis treści

Farmakologiczne metody leczenia ŁZS Niefarmakologiczne metody leczenia ŁZS
  • preparaty doustne (np. antybiotyki),
  • terapia miejscowa.
  • pielęgnacja skóry,
  • dieta,
  • unikanie czynników ryzyka.
Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Milena NalbandianGdy zauważymy u siebie zmiany charakterystyczne dla łojotokowego zapalenia skóry, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie. Tylko w ten sposób można zahamować uciążliwe objawy. ŁZS przebiega nawrotowo, jest uciążliwe dlatego leczenia nie należy prowadzić na własną rękę, a zaufać specjalistommówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie farmakologiczne

Łojotkowe zapalenie skóry leczenie jak wygląda

Łojotokowe zapalenie skóry – jak wyleczyć? Leczenie ŁZS przede wszystkim polega na działaniu na zmiany odpowiednimi środkami farmakologicznymi. W związku z tym leczenie może być miejscowe lub ogólne. Wszystko zależy od przyczyny problemu, lokalizacji zmian, wieku pacjenta, a także nasilenia i stopnia zaawansowania choroby. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry ogólnoustrojowo?

Najpowszechniejsze preparaty doustne, stosowane głównie u osób dorosłych, to:

  • retinoidy,
  • antybiotyki,
  • pochodne imidazolowe,
  • leki sterydowe.

W pierwszej kolejności stosuje się jednak leczenie miejscowe. Dopiero gdy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, podejmuje się leczenie doustne. Terapia miejscowa w ŁZS obejmuje stosowanie kremów, które zawierają substancje przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Zwykle na początku stosuje się preparaty złuszczające (np. oliwa salicylowa), które ułatwiają dostęp pozostałych substancji leczniczych do chorego naskórka. Nadrzędne znaczenie pełni higiena pacjenta oraz odpowiednia pielęgnacja zmienionej skóry.

Ze względu na przewlekły charakter choroby leczenie może być uciążliwe i długotrwałe, a w skrajnych przypadkach zająć nawet kilkanaście lat. Czasami pojawia się tylko przejściowa poprawa stanu zdrowia pacjenta. Jeśli objawy ustąpią, należy profilaktycznie stosować szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy, co najmniej przez kilka miesięcy

W szamponie powinny się znajdować substancje złuszczające i przeciwgrzybiczne (np. siarka, selen, dziegieć, cyklopiroksolamina lub ketokonazol). Jeśli zmiany są zaawansowane zaleca się stosowanie 200 mg itrakonazolu przez 2 kolejne dni co miesiąc. W niektórych przypadkach konieczne może być naświetlanie skóry za pomocą specjalnych lamp, które wykazują działanie przeciwgrzybicze, bakteriobójcze oraz zmniejszają produkcję sebum.

Łojotokowe zapalenie skóry – jak wspomagać leczenie pielęgnacją?

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry obejmuje również pielęgnację kosmetykami, ponieważ objawy choroby widoczne są na skórze

W pielęgnacji chorzy popełniają wiele błędów. Po pierwsze zbyt intensywnie złuszczają naskórek oraz używają kosmetyków, które zawierają substancje drażniące. Na łojotokowe zapalenie skóry leczenie poprzez pielęgnację powinno uwzględniać kosmetyki, które są nawilżające, łagodne i niepodrażniające. W związku z tym warto stosować odpowiednie dermokosmetyki, które zawierają między innymi: kwas hialuronowy, cynk, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe omega. Pomagają one delikatnie złuszczyć i oczyścić naskórek, łagodzić podrażnienie i wzmocnić naturalną barierę ochronną skóry. Ponadto wykazują właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu wspierają terapię farmakologiczną i utrzymują jej efekty. Kosmetyki można zakupić w formie emulsji, kremów oraz maści.

ŁZS – leczenie i pielęgnacja. Dermokosmetyki Seborh

Seborh ZestawW pielęgnacji skóry sprawdzą się trzy doskonałe produkty z zestawu dermokosmetyków Seborh: płyn złuszczający, oczyszczający szampon oraz emulsję do skalpu. Są to kosmetyki niezwykle delikatne, dlatego, że ich składy skomponowano z surowców pochodzenia roślinnego. Wykorzystano substancje znane z dobroczynnego działania na uciążliwe objawy ŁZS, dlatego znajdziemy w tych preparatach zarówno substancje przeciwgrzybicze i antybakteryjne, jak i łagodzące. Płyn i emulsję stosujemy najlepiej co drugi dzień, naprzemiennie, ponieważ doskonale uzupełniają swoje działanie. Płyn złuszczający wspiera odrywanie się martwego naskórka, a emulsja regeneruje i nawilża nowo odsłoniętą skórę.

W płynie Seborh znajdziemy kwasy: glikolowy, jabłkowy i migdałowy, które działają na zasadzie peelingu chemicznego. Dzięki temu złuszczaniu nie towarzyszą mikrouszkodzenia mechaniczne

Działanie uzupełniają składniki dobroczynne dla naczyń krwionośnych – arnika i miłorząb – które poprawiając krążenie, sprawiają że do komórek skóry dociera więcej tlenu i składników odżywczych. Tych ostatnich również nie brakuje w płynie Seborh. Wyciągi z warkoty azjatyckiej oraz rozmarynu poprawiają jakość kolagenu i elastyny w skórze, a także zapobiegają przedwczesnemu obumieraniu naskórka, co zapobiega łuszczeniu. Płyn warto nakładać na noc, gdy w skórze zachodzą procesy regeneracyjne, natomiast rano warto zmyć go oczyszczającym szamponem Seborh ze składnikami zwalczającymi pasożyty. Grzybobójcze działanie zawdzięcza siarczkowi selenu, odkażające ichtiolowi, a złuszczające, ograniczające stany zapalne i antybakteryjne piroktonowi olaminy. Oczyszcza nie naruszając bariery hydrolipidowej, usuwa łuskę i zapobiega powstawaniu nowej. Koi i ogranicza swędzenie – glinka biała, biolin, pantenol, alantoina i witamina E, tak liczne składniki łagodzące sprawiają, że dyskomfort skóry spowodowany ŁZS znacznie się zmniejsza.

Doskonałe działanie regenerujące wnosi do pielęgnacji zestawem Seborh emulsja do skóry głowy. Ma lekką formułę, dlatego nie obciąża skóry i włosów, a zawarty w niej olejek z czarnuszki dodatkowe odżywia cebulki i utrzymuje pasma włosów w dobrej kondycji.

Konsystencja znacznie ułatwia rozprowadzanie i wchłanianie preparatu w tak trudnej okolicy, jak owłosiona skóra głowy. Właściwości złuszczające i odkażające zapewniają jej siarka i pirokton olaminy, ale podstawowy zakres działania emulsji to nawilżenie i odżywienie skóry. Składniki nawilżające, takie jak mocznik i NMF, naturalny czynnik nawilżający, zatrzymują wodę w naskórku, co równolegle reguluje prace gruczołów łojowych, które nie muszą już w celu odbudowy bariery hydrolipidowej, nadmiernie produkować sebum, które jest pożywką dla grzybów Malassezia i zaostrza przebieg choroby. Kwas mlekowy i olej konopny tonizują i odżywiają skórę, a skóra w lepszej kondycji sprawniej opiera się chorobie. Dermokosmetyki z zestawu Seborh pielęgnują skórę z ŁZS wszechstronnie, łagodzą objawy , a docierając do przyczyn choroby, pomagają ją wygasić.

Pozytywnie o ich działaniu wypowiadają się osoby stosujące Seborh:

Nie sądziłam, że kosmetyki będą tak pomocne w leczeniu, tymczasem bardzo szybko zauważyłam poprawę kondycji skóry po ich zastosowaniu. Dalej kontynuuję pielęgnację, używam zestawu dermokosmetyków Seborh – doskonały, i po kilku tygodniach jestem naprawdę zadowolona z efektówmówi pani Renata z Częstochowy.

Choć na początku regularne stosowanie dermokosmetyków było dla mnie uciążliwe, z czasem przyzwyczaiłam się. Gdy zauważyłam poprawę stanu skóry po Seborh zaczęłam ich używać z dużym zaangażowaniem. Dzisiaj wiem, że odegrały kluczową rolę w pokonaniu łojotokowego zapalenia skórymówi pani Malwina ze Szczyrku.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie dietą

ŁZS Dieta

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie można wesprzeć dietą. W związku z tym należy unikać mocnej kawy i herbaty, picia alkoholu, ostrych przypraw, przetworów z octem oraz palenia tytoniu. Należy wykluczyć także cukry proste, słodycze, białe pieczywo oraz smażone potrawy.  W diecie powinny się natomiast znaleźć produkty zawierające witaminy z grupy B, selen, cynk. Ważne są warzywa bogate w antyoksydanty, które obniżają stany zapalne w organizmie. Pomocne są także niektóre zioła regulujące pracę gruczołów łojowych, np. skrzyp polny, bratek, pokrzywa.

Podsumowując: łojotokowe zapalenie skóry jak leczyć: farmakoterapią, wspomagać: dietą, dermokosmetykami, ziołami. Leczenie będzie niestety długotrwałe, bo choroba ma tendencje do nawrotów. W związku z tym standardowe leczenie warto wspomagać każdym sposobem.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

FAQ

1. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry w domu?

W domu można zadbać  o prawidłową higienę, dietę, a także picie ziół. Ważne jest również stosowanie dermokosmetyków, które zawierają naturalne składniki aktywne. Warto polecić tutaj dermokosmetyki z roślinnymi wyciągami z zestawu Seborh.

2. Czy łojotokowe zapalenie skóry jest wyleczalne całkowicie?

Niestety nie znaleziono jeszcze sposobu, by całkowicie wyleczyć ŁZS W związku z tym leczenie farmakologiczne warto wspomagać pielęgnacją, która opiera się na dermokosmetykach zawierających naturalne składniki aktywne.

3. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry miejscowo?

Miejscowo należy stosować przede wszystkim leki, które działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wspomagająco należy używać dermokosmetyków, które zawierają w składzie naturalne składniki aktywne.


Bibliografia

1. Czyżewska U.,Siemieniuk M., Bartoszewicz M., Tylick A., Grzyby z rodzaju Malassezia jako oportuniści ludzi i zwierząt, www. phmd.pl 2018; 72: 359-37.
2. Wyszkowska-Kolatko M., Koczurkiewicz P., Wójcik K., Pękal E., Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry, [w:] Postępy Fitoterapii 3/2015.
3. Bednarek M, Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, www. aestheticcosmetology.com 2019.
4. Kaszuba A., Kozłowska M., Kaszuba A., Michalak I., Trznadel-Budźko E., Bartkowiak, R., [w:] Skuteczność doustnego flukonazolu oraz miejscowo stosowanego 1% kremu kiotrimazol i szarnponu z 2% ketokonazolem w leczeniu skojarzonym umiarkowanych do ciężkich postaci łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia. 2007, Vol. 14 Issue 2, s. 111-116. 6p.
5. Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmie D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczny, [w:] Postępy dermatologii i alergologii, Pozna t. 24, nr 2 2007 s. 59.

5 komentarzy do “Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie – jak wygląda?

  1. akurat ja wiem że na łojotokowe zapalenie skóry leczenie nie należy do łatwych. sama nie mam tego problemu ale mąż ma i to trwa miesiącami by poprawić stan skóry

  2. Jezeli chodzi o objawy łojotokowego zapalenia skóry to wszystko u mnie sie zgadza i teraz sie zastanawiam czy od razu jakos isc do lekarza czy lepiej jeszcze glowe probowac sobie leczyc jakimis domowymi sposobami?

  3. @Madek, ja na Twoim miejscu bym poszedł do dermatologa. Na razie Ci się zgadzają objawy, ale lepiej by lekarz potwierdził i dał Ci jakieś leki na to. Domowe sposoby czy dermokosmetyki też możesz brać, ale to od razu możesz pokazać skład dermatologowi i niech sprawdzi czy to Ci w ogóle pomoże.

  4. zobaczymy. zamowilam sobie zestaw i mam nadzieje ze łojotokowe zapalenie skóry leczenie nim bedzie skuteczna bo dopiero mi potwierdzono łzs i zastanawiam się co jeszcze moge zrobic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *