Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Olej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry- jak działa?

Olej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry to jedna z domowych metod, aby pozbyć się objawów tej nieprzyjemnej choroby dermatologicznej. Dlaczego właśnie olej pomaga w jej niwelowaniu? Jakie jego właściwości odpowiadają za takie działanie? Jak skutecznie go stosować? Dowiesz się z tego artykułu.

Olej kokosowy a ŁZSOlej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry - właściwości

Olej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry stosowany jest od niedawna, ponieważ sam olej kokosowy pojawił się na rynku kosmetycznym i podbił go dopiero kilka lat temu. Jego niepodważalną zaletą jest szybkość wchłaniania się i nietłusta konsystencja.

Jeśli chodzi o choroby dermatologiczne, w tym łzs olej kokosowy wykazuje następujące właściwości:

  • nawilża,
  • silnie i skutecznie zmiękcza skórę, dzięki czemu jest przyjemna w dotyku i jędrna,
  • zapobiega wysuszeniu włosów, jak i rozdwajaniu się końcówek,
  • nadaje włosom naturalnego blasku,
  • przeciwzapalne,
  • pobudza skórę do tworzenia nowych, zdrowych komórek,
  • natłuszcza skórę, przez co wzmacnia jej naturalną barierę ochronną.

Przeczytaj również o diecie na łojotokowe zapalenie skóry

Olej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry - przebieg leczenia w domu

Olej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry można nakładać zarówno na ciało, jak i owłosioną skórę głowy. W tym celu należy wcześniej olej kokosowy rozgrzać, ponieważ zwykle twardnieje pod wpływem niższej temperatury. Można tego dokonać w ciepłej kąpieli z wodą. Aby olej kokosowy na łzs działał skuteczniej, można do mieszanki dodać kolejne składniki. Jednym z nich może być kwas salicylowy, który wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Całość należy dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej masy. Nakładając mieszankę na skórę, można użyć wacików, które w niej namoczymy. Natomiast na włosy można nakładać je bezpośrednio za pomocą rąk.

Po zaapilkowaniu całej mieszanki skórę głowy można owinąć bawełnianą koszulką i całość owinąć jeszcze ręcznikiem, aby zapewnić optymalne warunki do wchłaniania się składników oleju, w tym przede wszystkim witaminy E i K. Po godzinie wszystkie dodatkowe warstwy można zdjąć, a włosy umyć szamponem, zmywając pozostały na włosach olej kokosowy.

Olej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry - jak działa?

Olej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry działa przede wszystkim w taki sposób, że minimalizuje przykre dolegliwości dermatologiczne, w tym przede wszystkim swędzenie i zaczerwienienie skóry. Co więcej, powoduje, że aplikowany na włosy, sprawia, że włosy stają się wyraźnie gładsze i przyjemne w dotyku. Są również bardziej miękkie.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Olej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry - przeciwwskazania

Olej kokosowy na łojotokowe zapalenie skóry jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów na poprawę kondycji skóry i włosów dotkniętych tą chorobą. Właściwie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy jesteśmy uczuleni na olej kokosowy lub obserwujemy wyraźne przesuszenie skóry po jego zastosowaniu, szczególnie zimą.

Podsumowując, olej kokosowy wykazuje szereg korzystnych właściwości, w tym również w leczeniu łzs. Warto zatem stosować go regularnie, aby w domowych warunkach zmniejszyć objawy choroby.


Bibliografia:

1. Nowicka D., Choroby łojotokowe skóry, Wydawnictwo KosMed, Wrocław 2011.
2. Buczek A., Wcisło-Dziadecka D., Sierant K., Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry?, Postępy Nauk Medycznych, 2018; XXXI(1A): 49-54.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *