Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Wąkrotka azjatycka- jak działa?

Wąkrotka azjatycka to powszechnie stosowana w medycynie i kosmetologii roślinna, znana ze swoich cennych właściwości. Jak dokładnie działa? Na jakim obszarze rośnie?

Wąkrotka azjatyckaWąkrotka azjatycka - właściwości rośliny

Właściwości wąkrotki azjatyckiej wynikają z tego, że należy do grupy adaptogenów. Wpływa korzystnie na działanie układu krwionośnego, w tym przede wszystkim wzmacnia naczynia krwionośne, poprawiając ich szczelność.

Ponadto wąkrotka azjatycka wykazuje następujące właściwości:

  • stymuluje procesy gojenia oraz rogowacenia naskórka,
  • wzmacnia barierę skórną,
  • wykazuje właściwości oczyszczające,
  • wykazuje właściwości zmiękczające,
  • działa przeciwzapalnie,
  • pobudza produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny,
  • wykazuje właściwości nawilżające, napina skórę,
  • hamuje procesy starzenia.

Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

Wąkrotka azjatycka - gdzie można ją znaleźć i jak się nią leczyć

Wąkrotka azjatycka należy do grupy adaptogenów i naturalnie występuje na terenie południowej i środkowej Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, południowej Azji oraz w Australii. Oprócz działania kosmetycznego jest również stosowana jako składnik leków.

Wąkrotka azjatycka – działanie rośliny

Skuteczne działanie wąkrotki azjatyckiej jest powszechnie znane. W związku z tym znajduje powszechne zastosowanie w kosmetyce i kosmetologii. Przede wszystkim wąkrotka azjatycka wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. W związku z tym wykorzystywana jest w leczeniu różnych chorób skóry, w tym również powierzchniowo. Choć dostępne są liczne preparaty kosmetyczne zawierające ją w swoim składzie, to dostępna jest także w formie wygodnych suplementów. Obie formy mają istotne znaczenie w leczeniu zaburzeń dermatologicznych takich jak: egzema, łuszczycowe zapalenie skóry, łuszczyca, owrzodzenia, trudno gojące się rany czy trądzik. Ekstrakty pochodzące z wąkroty azjatyckiej znajdują powszechne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, szczególnie przy produkcji środków przeciwzmarszczkowych, które zwiększają elastyczność skóry, a także preparatów antycellulitowych.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Wąkrotka azjatycka - przeciwwskazania

Wąkrotka azjatycka. tak jak każdy składnik ziołowy, może nie być pożądanym składnikiem w leczeniu ze względu na indywidualne czynniki. Podstawowym przeciwwskazaniem, którego należy bezwzględnie przestrzegać jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Wciąż nie istnieją odpowiednie badania, które pozwalałby bezpiecznie stosować wąkrotkę azjatycką kobietom w ciąży, dlatego najlepiej unikać jej suplementacji, a nawet zewnętrznego stosowania w tym okresie.  Nie należy jej również stosować w trakcie leczenia z wykorzystaniem barbituranów i benzodiazepin.

Wąkrotka azjatycka - kiedy podejmowane jest leczenie rośliną?

Wąkrotka azjatycka znajduje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju problemów skórnych, dlatego zawsze warto jej zażywanie lub zewnętrzne stosowanie ustalić z lekarzem, który zajmuje się leczeniem choroby. W ten sposób można uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

Podsumowując, wąkrotka azjatycka to roślina, która wykazuje szereg cennych właściwości leczniczych i kosmetycznych, dlatego jest chętnie wykorzystywana w obu tych dziedzinach.


Bibliografia:

1. G. Spychalski, Wąkrota azjatycka ( Centella asiatica L.) – właściwości lecznicze, „Postępy fitoterapii”, 2010, nr 2, s.101.
2. K. Karłowicz – Bodalska, S. Han, T. Han, M. Miranowicz, A. Bodalska, Centella asiatica (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu, „Postępy Fitoterapii”, 2013, nr 4, s. 225.
3. Assessment report on Centella asiatica (L.) Urban, herba, European Medicines Agency, 2010.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *