Wąkrotka azjatycka- jak działa?

Wąkrotka azjatycka to powszechnie stosowana w medycynie i kosmetologii roślinna, znana ze swoich cennych właściwości. Jak dokładnie działa? Na jakim obszarze rośnie?

Wąkrotka azjatyckaWąkrotka azjatycka - właściwości rośliny

Właściwości wąkrotki azjatyckiej wynikają z tego, że należy do grupy adaptogenów. Wpływa korzystnie na działanie układu krwionośnego, w tym przede wszystkim wzmacnia naczynia krwionośne, poprawiając ich szczelność.

Ponadto wąkrotka azjatycka wykazuje następujące właściwości:

  • stymuluje procesy gojenia oraz rogowacenia naskórka,
  • wzmacnia barierę skórną,
  • wykazuje właściwości oczyszczające,
  • wykazuje właściwości zmiękczające,
  • działa przeciwzapalnie,
  • pobudza produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny,
  • wykazuje właściwości nawilżające, napina skórę,
  • hamuje procesy starzenia.

Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

Wąkrotka azjatycka - gdzie można ją znaleźć i jak się nią leczyć

Wąkrotka azjatycka należy do grupy adaptogenów i naturalnie występuje na terenie południowej i środkowej Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, południowej Azji oraz w Australii. Oprócz działania kosmetycznego jest również stosowana jako składnik leków.

Wąkrotka azjatycka – działanie rośliny

Skuteczne działanie wąkrotki azjatyckiej jest powszechnie znane. W związku z tym znajduje powszechne zastosowanie w kosmetyce i kosmetologii. Przede wszystkim wąkrotka azjatycka wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. W związku z tym wykorzystywana jest w leczeniu różnych chorób skóry, w tym również powierzchniowo. Choć dostępne są liczne preparaty kosmetyczne zawierające ją w swoim składzie, to dostępna jest także w formie wygodnych suplementów. Obie formy mają istotne znaczenie w leczeniu zaburzeń dermatologicznych takich jak: egzema, łuszczycowe zapalenie skóry, łuszczyca, owrzodzenia, trudno gojące się rany czy trądzik. Ekstrakty pochodzące z wąkroty azjatyckiej znajdują powszechne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, szczególnie przy produkcji środków przeciwzmarszczkowych, które zwiększają elastyczność skóry, a także preparatów antycellulitowych.

Zestaw Seborh - szampon, płyn i emulsja do skóry z łojotokiem.

SEBORH

Wypróbuj zastaw do skutecznej pielęgnacji skóry z łojotokowym zapaleniem. Szampon, płyn i emulsja.

Wąkrotka azjatycka - przeciwwskazania

Wąkrotka azjatycka. tak jak każdy składnik ziołowy, może nie być pożądanym składnikiem w leczeniu ze względu na indywidualne czynniki. Podstawowym przeciwwskazaniem, którego należy bezwzględnie przestrzegać jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Wciąż nie istnieją odpowiednie badania, które pozwalałby bezpiecznie stosować wąkrotkę azjatycką kobietom w ciąży, dlatego najlepiej unikać jej suplementacji, a nawet zewnętrznego stosowania w tym okresie.  Nie należy jej również stosować w trakcie leczenia z wykorzystaniem barbituranów i benzodiazepin.

Wąkrotka azjatycka - kiedy podejmowane jest leczenie rośliną?

Wąkrotka azjatycka znajduje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju problemów skórnych, dlatego zawsze warto jej zażywanie lub zewnętrzne stosowanie ustalić z lekarzem, który zajmuje się leczeniem choroby. W ten sposób można uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

Podsumowując, wąkrotka azjatycka to roślina, która wykazuje szereg cennych właściwości leczniczych i kosmetycznych, dlatego jest chętnie wykorzystywana w obu tych dziedzinach.


Bibliografia:

1. G. Spychalski, Wąkrota azjatycka ( Centella asiatica L.) – właściwości lecznicze, “Postępy fitoterapii”, 2010, nr 2, s.101.
2. K. Karłowicz – Bodalska, S. Han, T. Han, M. Miranowicz, A. Bodalska, Centella asiatica (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu, “Postępy Fitoterapii”, 2013, nr 4, s. 225.
3. Assessment report on Centella asiatica (L.) Urban, herba, European Medicines Agency, 2010.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *