Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Łuszczyca a łojotokowe zapalenie skóry – podobieństwa i różnice

Łuszczyca a łojotokowe zapalenie skóry to zestawienie, które dla niektórych może być bardzo zaskakujące. Tymczasem choroby mogą być ze sobą mylone. Wymagają zatem odpowiedniej diagnozy dermatologicznej, która potwierdzi jedną z nich. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice między innymi?

Łuszczyca a łojotokowe zapalenie skóry – podobieństwa i różnice w objawach

Łuszczyca a łojotokowe zapalenie skóry podobieństwa i różnice

Przy łuszczycy i łojotokowym zapaleniu skóry należy przede wszystkim wskazać na zbieżny obszar występowania. Obie choroby mogą lokalizować się na owłosionej skórze głowy, ale nie tylko. ŁZS lokalizuje się także na powierzchni brwi, okolic małżowiny usznej czy skrzydełek nosa, na czole lub części policzka. Natomiast łuszczyca atakuje przede wszystkim ciało, w tym zgięcia łokci i kolan. Podstawowa różnica dotycząca występowania zmian skórnych dotyczy jednak tego, że w przypadku ŁZS pojawiają się one w pobliżu gruczołów łojowych.

Zbieżne są także objawy towarzyszące, do których należą:

  • zaczerwienienie skóry,
  • świąd,
  • pieczenie,
  • łuszczenie się zmian skórnych.
Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Łuszczyca a łojotokowe zapalenie skóry – podobieństwa i różnice w przebiegu

Zarówno w łuszczycy, jak i łojotokowym zapaleniu skóry zmiany mogą postępować i zajmować coraz większe obszary ciała. To oznacza, że choroba może mieć charakter postępujący. Obie należą również do dermatoz przewlekłych. Ponadto charakterystyczne są dla nich czasowe okresy remisji. W obu przypadkach zmiany mogą być słabe, jak i silnie nasilone, co podyktowane jest przede wszystkim indywidualnymi czynnikami.

Przeczytaj również o diecie na łojotokowe zapalenie skóry

Łuszczyca a łojotokowe zapalenie skóry- podobieństwa i różnice w leczeniu

Przy łuszczycy oraz łojotokowym zapaleniu skóry leczenie jest kluczowe. W obu przypadkach terapię rozpoczyna leczenie miejscowe polegające na aplikowaniu maści, kremów czy balsamów. W obu przypadkach maja one działanie delikatnie złuszczające. W łuszczycy jednak kluczowe jest nawilżanie, które zapobiega dalszemu złuszczaniu się skóry. Jeśli nie ma widocznej poprawy, w obu przypadkach można wprowadzić leczenie ogólnoustrojowe. Zarówno w łuszczycy, jak i łojotokowym zapaleniu skóry wskazana jest zmiana diety. Należy wykluczyć przede wszystkim wszystkie składniki, które zaostrzają przebieg choroby.

Wskazane jest natomiast wprowadzenie składników i produktów, które wykazują pozytywny wpływ na stan skóry. W związku z tym zaleca się również odpowiednie nawodnienie organizmu. Pacjentom z obu grup zaleca się akceptację chroniczności schorzeń, a także unikanie czynników stresujących, które nasilają dermatozy

Łuszczyca a łojotokowe zapalenie skóry – diagnoza

Zarówno łuszczyca, a łojotokowe zapalenie skóry także to poważne choroby dermatologiczne, które wymagają profesjonalnej diagnozy. W związku z tym po zauważeniu u siebie pierwszych niepokojących objawów, należy udać się do specjalisty na konsultację. Nie wolno diagnozować chorób samodzielnie, a tym bardziej podejmować się ich leczenia bez konsultacji z lekarzem. Podsumowując, łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry to przykłady chorób dermatologicznych o przewlekłym przebiegu, które cechują się fazami ostrego przebiegu, jak i remisjami. Warto zatem wdrożyć na odpowiednim etapie leczenie.


Bibliografia

1. Braun-Falco O., Plewing G., Dermatologia. Tom 2, 2004
2. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *