Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Emolienty na łojotokowe zapalenie skóry – jak działają?

Emolienty na łojotokowe zapalenie skóry to tylko jedna grupa preparatów, które można stosować w leczeniu tej choroby. Przynoszą przede wszystkim działanie nawilżające i łagodzące. Emolienty na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt są zwykle najpowszechniejsze, ponieważ oprócz skutecznego działania, są po prostu delikatne. Czym dokładnie się charakteryzuje? Jakie działanie wykazują? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Emolienty na łojotokowe zapalenie skóry – charakterystyka

Emolienty na łojotokowe zapalenie skóry mają charakter nawilżający. Sama nazwa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „zmiękczać”. Są to zatem substancje o działaniu zmiękczającym i nawilżającym. Obecny przemysł kosmetyczny oferuje je w formie gotowych preparatów, które zawierają jedną lub więcej składników emoliencyjnych.

Emolienty na łojotokowe zapalenie skóry – właściwości

Emolienty na łojotokowe zapalenie skóry pełnią określoną rolę.

Do najważniejszych ich właściwości należą:

  • odbudowa ochronnego płaszcza na powierzchni naskórka,
  • zmniejszenie utraty wody poprzez uszczelnienie bariery naskórka.
Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Emolienty stosowane do kąpieli i pielęgnacji ciała mają w składzie często tzw. humektanty, np. kwas hialuronowy, mocznik, glicerynę i sorbitol. Posiadają one zdolność do absorbowania i wiązania cząsteczek wody. Inną grupą składników emoliencyjnych są lipidy, których zadaniem jest uszczelnianie przestrzeni między komórkami naskórka i wzmacnianie jego struktury. To jednak nie jedyne właściwości emolientów.

Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

Poza odżywianiem i nawilżaniem naskórka, wykazują także właściwości przeciwzapalne. Ponadto poprawiają elastyczność skóry, łagodzą nieprzyjemne objawy związane z chorobą, w tym: zaczerwienienie, swędzenie czy pieczenie

Używane w czasie kąpieli pobudzają mechanizmy obronne skóry. Aplikowanie niektórych leków może powodować przesuszanie skóry. Emolienty chronią skórę właśnie przed tym efektem. Dzięki swojemu działaniu nawilżającemu zabezpieczają powłokę skóry przed utratą wody i efektami przesuszenia. Co więcej, zwalczają także chorobotwórcze bakterie, które łatwiej kolonizują się na przesuszonym naskórku. Ich namnażanie potęguje również drapanie skóry i powstałe w ten sposób rany. Stosowanie emolientów minimalizuje ryzyko zakażenia ran spowodowane drapaniem. Ponadto odpowiednie aplikowanie emolientów sprawia, że wydłużają się okresy remisji choroby, a także zmniejsza się potrzeba stosowania leków o silnym działaniu, obarczonym skutkami ubocznymi.

Emolienty na łojotokowe zapalenie skóry – czy pomogą?

Emolienty na łojotokowe zapalenie skóry wybierane są częściej jako uzupełnienie kuracji i zwykle nie są rozważane jako najważniejsza metoda kuracji. Po pierwsze wprowadza się zewnętrzne leczenie farmakologiczne. Zadaniem stosowanych maści i kremów jest złuszczanie martwego naskórka i regulacja pracy gruczołów łojowych. Jeśli leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków, wprowadzane jest leczenie ogólnoustrojowe (np. antybiotyki, leki steroidowe). Ponadto ważne jest prowadzenie odpowiedniej diety. Podsumowując, emolienty na łojotokowe zapalenie skóry są kuracją wspierającą, dodatkową. Istnieją preparaty i leki, które wykazują większą skuteczność, dlatego wybierane są częściej.


Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło, L., Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry,  Post Dermatol Alergol 2005 (1): 10-13
2. Bednarek M, Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, www. aestheticcosmetology.com 2019
3. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *