Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Łojotokowe zapalenie skóry w ciąży – jak sobie radzić?

Łojotokowe zapalenie skóry w ciąży może znacząco obniżyć jakość życia w tym czasie. Wszystko za sprawą specyficznych objawów, które towarzyszą chorobie. Przede wszystkim skóra staje się widocznie zaogniona i łuszczy się w określonych partiach ciała, szczególnie na owłosionej skórze głowy oraz niektórych częściach twarzy. Ponadto charakterystyczna jest nadprodukcja gruczołów łojowych, które wydzielają za dużo sebum. Łojotokowe zapalenie skóry to popularna dermatoza, na którą cierpią również kobiety w ciąży. Dlaczego? Co odpowiada za pojawianie się choroby właśnie w tym czasie? Czy można ją wtedy skutecznie leczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry w ciążyŁojotokowe zapalenie skóry w ciąży – przebieg

Łojotokowe zapalenie skóry w ciąży to uciążliwa przypadłość. Zmiany przybierają postać tłustych i łuszczących się zmian, które mają nieregularny kształt. Przez gromadzący się łój, skóra ma żółty kolor w tych obszarach. Objawami towarzyszącymi są świąd o pieczenie, które nasilają się pod wpływem potu. Ponadto skóra jest wyraźnie zaczerwieniona. Jeśli zmiany występują na owłosionej skórze głowy, to słabną też włosy. Mogą również wypadać. Charakterystyczne jest również to, że zmiany chorobowe mogą nasilać się w okresie ciąży. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn może być kilka. Oto najpopularniejsze z nich:

  • zmiana gospodarki hormonalnej. Kobieta w ciąży przeżywa różne zmiany, a jedną z nich jest właśnie potężna burza hormonalna. Nadmiar niektórych z nich może przyczynić się do nadmiernej produkcji sebum, a tym samym powstawaniu objawów łojotokowego zapalenia skóry,
  • zwiększanie masy ciała i związane z tym konsekwencje zdrowotne,
  • większy stres, który wynika z nowej sytuacji życiowej i roli matki.

Wciąż jednak decydujące znaczenie mają czynniki genetyczne, które mogą uaktywnić się także w okresie ciąży

Sprawdź jak rozpoznać objawy łojotokowego zapalenia skóry

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Łojotokowe zapalenie skóry w ciąży – leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry w ciąży jest przede wszystkim uciążliwym zjawiskiem, które znacząco może obniżyć komfort życia przyszłej matki. Nic zatem dziwnego, że szuka pomocy u specjalisty. Niestety większość skutecznych form leczenia nie jest możliwa do wdrożenia w okresie ciąży, ponieważ może zagrażać rozwojowi dziecka. Tym bardziej niewskazane jest podejmowanie samodzielnego leczenia. Stosowanie jakichkolwiek preparatów medycznych i kosmetycznych należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Dopiero jego zgoda jest w tym wypadku wiążąca i daje zielone światło, aby stosować określone leki czy kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry.

Niestety zdecydowanej większości leków nie można stosować. Dotyczy to zarówno preparatów miejscowych, które przenikają przez skórę do krwioobiegu, jak i środków ogólnoustrojowych. Wskazana jest natomiast zmiana diety. Dostarczanie organizmowi składników niezbędnych do odbudowy i regeneracji skóry z pewnością pomoże, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na dziecko

Podsumowując, łojotokowe zapalenie skóry w ciąży może pojawić się, mimo że wcześniej pacjentka nie chorowała. Drugą opcją jest nasilenie się objawów właśnie w okresie ciąży. Aby zadbać zarówno o siebie, jak i dziecko, należy pozostawać pod opieką lekarza przez cały okres występowania objawów w czasie ciąży.


Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło, L. I. G. I. A. „Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry,  Post Dermatol Alergol 2005 (1): 10-13.
2. Chukwudi Nwabudike L., Łojotokowe zapalenie skóry i homeopatia, [w:] Our Dermatol Online. 2011; 2(4): 208-210.
3. Boer M., Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Kolonizacja grzybami z rodzaju Malassezia a właściwości bariery skórno-naskórkowej w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, [w:] Mikologia 2010, Vol. 17 Issue 4, s. 211-216.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *