Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry – które wybrać?

Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry to metoda leczenia ogólnoustrojowego. Zwykle podejmowana jest w sytuacji, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne. O długości leczenia oraz rodzaju przyjmowanych leków zawsze decyduje lekarz. W związku z tym zauważenie u siebie niepokojących oznak, zawsze powinno skłonić nas do wizyty u dermatologa. Lekarz na podstawie swojej wiedzy i dostępnych narzędzi diagnostycznych może podjąć decyzję o dalszym postępowaniu leczniczym. Jedną z tych metod mogą być właśnie tabletki na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jakie składniki aktywne zawierają? Jak dokładnie działają? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry – kiedy należy je przyjmować?

Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry

Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry nie są stosowane, aby wyleczyć chorobę, ale w celu redukcji widocznych i uciążliwych dla pacjenta objawów. Przede wszystkim przynoszą działanie łagodzące objawy świądu i zaczerwienienia. Ponadto ograniczają łuszczenie skóry i poprawiają jej ogólny wygląd. Pierwszym etapem leczenia jest zawsze stosowanie leków miejscowych. Mają one postać kremów, żeli czy maści. Wykazują one przede wszystkim działanie przeciwgrzybiczne. Dopiero w sytuacji gdy leki zewnętrzne nie przynoszą poprawy stanu skóry, wprowadzane jest leczenie ogólnoustrojowe, czyli farmakologia doustna. Sposób leczenia uzależniony jest jednak od kilku czynników.

Istotny wpływ na przebieg kuracji i jej efektywność mają przede wszystkim: wiek pacjenta, obszar skóry, na którym występują objawy choroby. Choroba może mieć także różny stopień nasilenia. Im bardziej zaawansowane jej stadium, tym trudniejsza i dłuższa forma leczenia

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Sprawdź również jak rozróżnić łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry jako forma leczenia ogólnoustrojowego

Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry stanowią jedną z form leczenia tej przewlekłej dermatozy. Zalecane są jako terapia po wcześniejszym zastosowaniu preparatów zewnętrznych. W przypadku, gdy miejscowe leczenie jest nieefektywne, a objawy stale nawracają, konieczne są leki doustne.

Lekarz przepisuje wtedy najczęściej leki zawierające:

  • ketokonazol. To substancja aktywna o działaniu przeciwgrzybiczym dostępna w tabletach w ilości 200 mg substancji czynnej.
  • itrakonazol. To środek o przedłużonym działaniu, dlatego wykazuje większą skuteczność.

Specjaliści zgadzają się, że średni czas leczenia środkami przeciwgrzybiczymi powinien wynosić nie dłużej niż 3 do 4 tygodni. Omówione leki mają za zadanie hamować syntezę ergosterolu w komórkach grzyba. Dzięki temu wywołują zmiany w strukturze samej błony komórkowej grzyba, niszcząc jego komórki.

Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry a leczenie choroby

Wiemy już, że tabletki na łojotokowe zapalenie skóry stosowane są w drugiej fazie leczenia. Zdecydowana ich większość dostępna jest na receptę. Leki i kosmetyki stosowane miejscowo można jednak zakupić bez recepty. Jest to między innymi hydrokortyzon w postaci 0,5% kremu. Przede wszystkim jednak szampony, maści i kremy. Podsumowując, jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry tabletki wprowadzane są w leczeniu wtedy, gdy terapia miejscowa nie przynosi efektów. Ponadto kurację zawsze należy konsultować z lekarzem.


Bibliografia

1. Lenartowicz ., Skin Doctor Biblia zdrowej cery, 2018
2. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *