Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry to metoda leczenia ogólnoustrojowego. Zwykle podejmowana jest w sytuacji, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne. O długości leczenia oraz rodzaju przyjmowanych leków zawsze decyduje lekarz. W związku z tym zauważenie u siebie niepokojących oznak, zawsze powinno skłonić nas do wizyty u dermatologa. Lekarz na podstawie swojej wiedzy i dostępnych narzędzi diagnostycznych może podjąć decyzję o dalszym postępowaniu leczniczym. Jedną z tych metod mogą być właśnie tabletki na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jakie składniki aktywne zawierają? Jak dokładnie działają? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry – kiedy należy je przyjmować?
Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry nie są stosowane, aby wyleczyć chorobę, ale w celu redukcji widocznych i uciążliwych dla pacjenta objawów. Przede wszystkim przynoszą działanie łagodzące objawy świądu i zaczerwienienia. Ponadto ograniczają łuszczenie skóry i poprawiają jej ogólny wygląd. Pierwszym etapem leczenia jest zawsze stosowanie leków miejscowych. Mają one postać kremów, żeli czy maści. Wykazują one przede wszystkim działanie przeciwgrzybiczne. Dopiero w sytuacji gdy leki zewnętrzne nie przynoszą poprawy stanu skóry, wprowadzane jest leczenie ogólnoustrojowe, czyli farmakologia doustna. Sposób leczenia uzależniony jest jednak od kilku czynników.
Istotny wpływ na przebieg kuracji i jej efektywność mają przede wszystkim: wiek pacjenta, obszar skóry, na którym występują objawy choroby. Choroba może mieć także różny stopień nasilenia. Im bardziej zaawansowane jej stadium, tym trudniejsza i dłuższa forma leczenia
Sprawdź również jak rozróżnić łojotokowe zapalenie skóry twarzy
Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry jako forma leczenia ogólnoustrojowego
Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry stanowią jedną z form leczenia tej przewlekłej dermatozy. Zalecane są jako terapia po wcześniejszym zastosowaniu preparatów zewnętrznych. W przypadku, gdy miejscowe leczenie jest nieefektywne, a objawy stale nawracają, konieczne są leki doustne.
Lekarz przepisuje wtedy najczęściej leki zawierające:
- ketokonazol. To substancja aktywna o działaniu przeciwgrzybiczym dostępna w tabletach w ilości 200 mg substancji czynnej.
- itrakonazol. To środek o przedłużonym działaniu, dlatego wykazuje większą skuteczność.
Specjaliści zgadzają się, że średni czas leczenia środkami przeciwgrzybiczymi powinien wynosić nie dłużej niż 3 do 4 tygodni. Omówione leki mają za zadanie hamować syntezę ergosterolu w komórkach grzyba. Dzięki temu wywołują zmiany w strukturze samej błony komórkowej grzyba, niszcząc jego komórki.
Tabletki na łojotokowe zapalenie skóry a leczenie choroby
Wiemy już, że tabletki na łojotokowe zapalenie skóry stosowane są w drugiej fazie leczenia. Zdecydowana ich większość dostępna jest na receptę. Leki i kosmetyki stosowane miejscowo można jednak zakupić bez recepty. Jest to między innymi hydrokortyzon w postaci 0,5% kremu. Przede wszystkim jednak szampony, maści i kremy. Podsumowując, jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry tabletki wprowadzane są w leczeniu wtedy, gdy terapia miejscowa nie przynosi efektów. Ponadto kurację zawsze należy konsultować z lekarzem.
Bibliografia
1. Lenartowicz ., Skin Doctor Biblia zdrowej cery, 2018
2. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2014