Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Łysienie łojotokowe – czym jest?

Łysienie łojotokowe może być jedną z przyczyn nadmiernej utraty włosów. Jest ono spowodowane nadmiernym wydzielaniem łoju z gruczołów łojowych. Może ono wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dowiedz się, czym jest ta choroba, skąd się bierze i jak ją leczyć.

Czym jest łysienie łojotokowe i skąd się bierze?Łysienie łojotokowe czym jest

Łysienie łojotokowe jest spowodowane przez nadmiar łoju, który produkują nasze gruczoły. Zbyt duża ilość łoju powoduje szybkie przetłuszczanie się włosów oraz łupież. Stwarza ono idealne warunki do rozmnażania się różnego rodzaju bakterii i grzybów, które powodują łojotokowe zapalenie skóry, a później łysienie łojotokowe. Może ono występować u kobiet i u mężczyzn w różnym wieku. Nie jest ono powiązane ze standardowym procesem łysienia u mężczyzn, ponieważ jest ono spowodowane zupełnie innymi czynnikami.

Łysienie łojotokowe- objawy

Łysienie łojotokowe najczęściej objawia się poprzez:

  • Nadmierną utratą włosów- włosy wpadają do tego stopnia, że ich przerzedzenie jest widoczne,
  • Największe przerzedzenie włosów na skroniach oraz czubku głowy, a najmniejsze w okolicy potylicznej,
  • Przetłuszczanie się skóry głowy, a w konsekwencji łupież,
  • Swędzenie skóry głowy,
  • Niewielkie ranki i strupy na głowie spowodowane nadmiernym drapaniem się.
Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Łysienie łojotokowe – leczenie

Łysienie łojotokowe musi być leczone u lekarza dermatologa. Nigdy nie powinno się wdrażać metod leczenia samemu, ponieważ możemy jedynie pogorszyć nasz stan. Jedynie dermatolog przeprowadzi pełny proces diagnostyczny oraz zleci wdrożenie odpowiedniego leczenia. Bardzo ważne jest, żeby do lekarza udać się od razu po zauważeniu niepokojących objawów, ponieważ na wczesnym etapie choroby można jeszcze zregenerować włosy. Jeśli będziemy zwlekać z wizytą lekarską lub będziemy sami eksperymentować z metodami leczenia, to możemy trwale uszkodzić cebulki naszych włosów.

Sprawdź jak rozpoznać objawy ŁZS

W przypadku leczenia łysienia łojotokowego dermatolodzy najczęściej zalecają preparaty przeciwgrzybiczne, leki przeciwzapalne oraz przeciwświądowe, zabiegi fototerapii oraz kosmetyki, które zawierają mocznik lub kwas acetylosalicylowy

Same leki jednak mogą nie być skuteczne, jeśli nie zadbamy także o kilka innych rzeczy. Osoby z łysieniem łojokotowym powinny zdrowo się odżywiać, unikać palenia papierosów oraz picia alkoholu, a do codziennej pielęgnacji stosować delikatne kosmetyki, które są przeznaczone dla skóry łojotokowej.

Najczęściej stosowanie leczenia zaleconego przez dermatologa oraz wprowadzenie w życie dobrych nawyków, pomaga pozbyć się łysienia łojokotowego. Włosy wielu pacjentów często wracają do stanu sprzed choroby, chociaż na początku leczenia są one bardzo słabe. W przypadkach, w których cebulki włosów zostały trwale zniszczone, rekomenduje się zabiegi kosmetyczne oraz zabiegi medycyny estetycznej

Łysienie łojotokowe nie jest bardzo ciężką i złożoną chorobą. Da się łatwo zahamować jego objawy, jeśli odpowiednio wcześnie odwiedzimy lekarza dermatologa i wprowadzimy w życie odpowiednie nawyki. Najważniejsze jest jednak, aby samemu nie próbować eksperymentować z leczeniem, ponieważ możemy zrobić sobie krzywdę.


Bibliografia

1. Trznadel-Grodzka E., Błaszkowski M. Badania nad łojotokowym zapaleniem skóry. Rola wybranych cytokin w patogenezie łojotokowego zapalenia skóry, Postepy Hig Med Dosw (online), 2012; 66: 843-847.
2. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2014
3. Tyc-Zdrojewska E., Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A., Wpływ przewlekłych chorób skóry na jakość życia pacjentów, 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *