Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

AZS a ŁZS – poznaj różnice

AZS a ŁZS – niby podobne, a jednak różne. Oba te skróty dotyczą terminów związanych z chorobami skóry, ale różnią się od siebie objawami, miejscem występowania i sposobami leczenia.

AZS a ŁZS – podstawowe różnice

AZS a ŁZS, czym te dwie choroby różnią się od siebie? Podstawowe różnice pomiędzy AZS a ŁZS to wygląd, objawy, miejsce występowania, oraz sposób leczenia.

  • AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to choroba o przewlekłym i nawrotowym charakterze, polegająca na nadmiernym przesuszeniu i łuszczeniu się skóry, któremu towarzyszy silne swędzenie. ŁZS, to łojotokowe zapalenie skóry i objawia się wzmożonym przetłuszczaniem skóry i łojotokiem.
  • Łojotokowe zapalenie skóry ujawnia się bardzo wcześnie, bo już w pierwszych tygodniach życia. W przypadku AZS, objawy pojawiają się najwcześniej w 3 miesiącu życia, lub dopiero w późniejszym okresie.
  • W obrębie twarzy atopowe zapalenie skóry występuje na policzkach i brodzie, natomiast ŁZS pojawia się najczęściej w okolicy brwi i fałd nosowo-wargowych. Obie choroby mogą dotykać też innych obszarów ciała – dla łojotokowego zapalenia skóry najpopularniejszymi miejscami są te, w których jest najwięcej gruczołów łojowych, owłosiona skóra głowy i wszystkie okolice zgięć i fałd skórnych, AZS może występować na łokciach, kolanach lub szyi oraz w wielu innych miejscach narażonych na przesuszenie.
  • Przyczyną ŁZS jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, w AZS przypisuje się winę czynnikom genetycznym.
  • W przypadku AZS leczenie i pielęgnacja skóry polegają na permanentnym natłuszczaniu i nawilżaniu skóry oraz stosowaniu emolientów, czyli dermokosmetyków bez substancji zapachowych i barwników, pozwalających utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia. ŁZS wymaga stosowania kuracji regulujących łojotok i ograniczających przetłuszczanie skóry, najczęściej preparatami z cynkiem o działaniu wysuszającym.

Sprawdź jak rozpoznać objawy ŁZS

AZS a ŁZS u dorosłych i u dzieci

AZS a ŁZS, czy dorośli i dzieci inaczej przechodzą te choroby? Poza różnicami w objawach między AZS a ŁZS istnieją też różnice w nasileniu choroby u dzieci i dorosłych. Zdecydowanie bardziej intensywne są objawy występujące u dzieci. Pomiędzy ŁZS a AZS u niemowląt różnica polega jeszcze na tym, że łojotokowe zapalenie skóry może minąć samoistnie, natomiast atopowe zapalenie skóry pozostanie z dzieckiem na lata  i może mieć różne nasilenie. W obu przypadkach objawy wymagają leczenia.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

AZS a ŁZS – leczenie

AZS a ŁZS, na czym polegają różnice w leczeniu? Atopowe zapalenie skóry dotyka wielu osób, a leczenie jest uzależnione od wieku, lokalizacji zmian i ich nasilenia.  Często towarzyszą mu alergie. Pielęgnacja skóry atopowej to nie tylko stosowanie kosmetyków i preparatów emolientowych łagodzących objawy, ale przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenami i czynnikami drażniącymi. W leczeniu AZS wykorzystuje się też miejscowo glikokortykosteroidy i leki grzybobójcze w postaci kremów i maści, które działają kojąco i przeciwzapalnie, a w poważniejszych przypadkach nawet antybiotyki.

Łojotokowe zapalenie skóry zwalcza się miejscowo preparatami hamującymi pracę gruczołów łojowych, wysuszającymi i łagodzącymi zmiany zapalne oraz wyciszającymi reakcje skórne. Leczenie polega też na stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych w postaci tabletek, maści i kremów.

Obie choroby wymagają wcześniejszej diagnozy, by odpowiednio dobrać preparaty łagodzące objawy. Ważna jest także profilaktyka i odpowiednie dbanie o skórę na co dzień, by uniknąć nasilenia objawów.


Bibliografia:

1. Maintz L, Novak N. Getting more and more complex: the pathophysiology of atopic eczema. Eur J Dermatol 2007; 17:267-283.
2. Mann ER, Smith KM: Skin and the Immune System. J Clinic Exp Dermatol Res 2012;
3. Wollenberg A, Barbarot S. Consensus -based European guidelines for treatment of atopic eczema in adults and children. J Eur Acad Dermatol Venereol 2018.
4. Sullivan M, Silverberg NB. Current and emerging concepts in atopic dermatitis pathogenesis. Clin Dermatology 2017.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *