Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Pirytionian cynku (Zinc Pyrithione)

Pirytionian cynku (Zincum pyrithionum) wykazuje wiele właściwości leczniczych. W związku z tym stosowany jest jako składnik preparatów dermatologicznych lub dermokosmetycznych. Nie tylko skutecznie leczy, ale również zabiega nawrotom chorób. Dzieje się tak, ponieważ niszczy pasożytnicze grzyby i bakterie. To sprawia, że wykorzystywany jest w leczeniu następujących chorób skóry: łuszczyca, egzema, grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry (łojotok). W jakim celu jeszcze można go stosować?

Pirytionian cynku na łojotokowe zapalenie skóry i inne właściwości

Pirytionian cynku na łzsPirytionian cynku na łojotokowe zapalenie skóry uczestniczy w hamowaniu podziałów komórkowych, ograniczając proces namnażania się komórek skóry. Rozmnażanie komórek jest zdrowe i naturalne, ale ich przerost może oznaczać obecność drożdżaków. Pirytionian cynku posiada właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwłojotokowe. Ponadto niweluje stany zapalne, pieczenie i swędzenie. Reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając ilość sebum. Dzięki temu skutecznie zwalcza łojotokowe zapalenie skóry, a także chroni przed jego nawrotami. Jeśli objawy występują na owłosionej skórze głowy, to dodatkowym, korzystnym skutkiem ubocznym działania substancji jest wzmocnienie cebulek włosów. Warto podkreślić, że produkty, które zawierają pirytionian cynku działają nawet po zakończeniu kuracji. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki pirytionianu powoli uwalniają się w skalpie.

W dalszej kolejności, pod wpływem wydzieliny produkowanej przez pot i łój, rozpuszczają się. W ten sposób powstaje działanie przeciwgrzybicze. Substancja należy do grupy lipofilnych, dlatego pozostaje na skórze dłużej i wolniej się rozpuszcza. Pozostaje nawet, pomimo spłukania wodą

Pirytionian cynku – charakterystyka

Pirytionian cynku to składnik aktywny, który wykorzystywany jest w specjalistycznych produktach dermatologicznych przeznaczonych do leczenia konkretnych problemów skórnych. Wykazuje działanie bakteriostatyczne i grzybobójcze, stanowi kompleks koordynacyjnym cynku. Pirytionian cynku powstaje w laboratorium, dlatego należy do grupy substancji syntetycznych. Najważniejszym pierwiastkiem omawianego składnika jest cynk.

Sprawdź jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry twarzy!

Pirytionian cynku – zastosowanie praktyczne

Pirytionian cynku znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach, szczególnie kosmetycznej i farmaceutycznej. Wszystko za sprawą jego pożądanych właściwości, do których należą między innymi działanie ściągające, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Nie tylko wykazuje skuteczność, ale także zapobiega nawrotom choroby, dzięki długiemu utrzymywaniu się na skórze.

Można go znaleźć w produktach takich jak:

  • szampony przeciwłupieżowe (przekształca nieprawidłowy metabolizm błony komórkowej grzyba),
  • preparaty lecznicze, stosowane miejscowo (maści, pasty przeciwgrzybiczne, zasypki), które leczą łysienie plackowate,
  • kosmetyki dla osób z atopowym zapaleniem skóry (przedłużają okresy bezobjawowe),
  • kosmetyki ochronne przed promieniowaniem UV,
  • produkty, które przyspieszają gojenie ran.

Podsumowując, pirytionian cynku to substancja sztuczna, pozyskiwana w laboratorium. Wykazuje jednak szereg korzystnych właściwości, które wspomagają leczenie dermatologiczne.


Bibliografia

1. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014
2. Gnat s., Łagowski D., Dyląg M., Nowakiewicz A., Ludzki mikrobiom w stanach normobiozy i dysbiozy – charakterystyka i metody analizy [w:] Postępy mikrobiologii 2021, 60, 1, 31-46
3. Maciejewska-Radomska A.,Placek W., Dieta w chorobach skóry, 2015.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *