Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Ocet jabłkowy na ŁZS — sprawdź

Ocet jabłkowy ceniony jest za swoje właściwości zdrowotne. Wykorzystywany jest  jako środek spożywczy, a także do użytku zewnętrznego. Wpływa również korzystnie na skórę, dlatego osoby z ŁZS mogą wspomóc swoją walkę z tą przypadłością właśnie nim. Z tego powodu warto zapoznać się z jego właściwościami i działaniem.

Ocet jabłkowy na łzsOcet jabłkowy - właściwości

Ocet jabłkowy od lat cieszy się uznaniem. Jest chętnie wykorzystywany w dietetyce, w walce z różnymi przypadłościami, a także jako dodatek do potraw. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B i C. Zawiera także cenne dla zdrowia pierwiastki takie jak: fosfor, wapń, magnez, żelazo, potas, sód. W jego składzie można także znaleźć kwas foliowy, beta-karoten, biotynę i pektyny. Z tego powodu ma wyjątkowe właściwości korzystnie wpływające na zdrowie i wygląd skóry.

Wśród jego właściwości można m.in. wyróżnić:

  • wspomaganie walki ze złym cholesterolem,
  • zwiększenie odporności,
  • poprawienie koncentracji i pamięci,
  •  poprawienie wyglądu włosów, skóry i paznokci,
  • działanie oczyszczające,
  • obniżenie poziomu cukru we krwi,
  • sprzyjanie odchudzaniu,
  • działanie antybakteryjne i antyseptyczne.

Dzięki swoim właściwościom ocet jabłkowy może być wykorzystywany na wiele sposobów. Wystarczy już jedna łyżeczka dziennie, aby odnieść zdrowotne korzyści.

Sprawdź jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry twarzy!

Ocet jabłkowy – jak pomaga w walce z ŁZS

Z powodu swoich atrybutów ocet jabłkowy może zostać wykorzystany w walce z ŁZS. Jego działanie antybakteryjne może zmniejszyć objawy, poprzez niszczenie grzybów odpowiedzialnych za ten problem. Ponadto zmniejsza uczucie swędzenia i może przynieść ulgę w kryzysowej sytuacji. Dodatkowo zmniejsza produkcję sebum, tym samym walcząc z przetłuszczającą się skórą głowy. Ocet jabłkowy na łojotokowe zapalenie skóry jest wartym wykorzystania domowym sposobem mogącym pomóc w początkowych lub lekkich objawach. Może być również wykorzystywany profilaktycznie w zapobieganiu nawrotom choroby.

Niestety w przypadku silnych objawów należy udać się do lekarza. Należy to zrobić m.in. wtedy, gdy:

  • objawy są wyjątkowo uporczywe, uniemożliwiające sen i normalne funkcjonowanie,
  • w przypadku silnego podrażnienia skóry,
  • zaczyna się tworzyć skorupa na skórze,
  • występuje mocne zaczerwienienie skóry,
  • zauważalne są rany na skórze.

W takich przypadkach należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Podejmie on decyzję na temat leczenia i dalszego stosowania octu. W przypadku delikatnych dolegliwości lub nawrotu choroby można najpierw spróbować domowych sposobów na walkę z ŁZS. Czasami lekarz pozwala na wspomaganie kuracji płukankami z octu. Przeciwskazaniem do stosowaniu jest nadwrażliwość skóry i obecność otwartych ran. Ocet jabłkowy jest stosunkowo bezpieczny i nie ma wielu przeciwwskazań, jednak należy pamiętać o jego odpowiednim rozcieńczeniu, w innym przypadku może podrażnić skórę przez kwas w nim zawarty. Nie należy go również stosować doustnie, gdy ma się problemy ze zgagą, wrzodami żołądkowymi lub będąc w ciąży.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Jak stosować ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy można wykorzystać bezpośrednio na skórę. W przypadku ŁZS warto zastosować płukankę z tego produktu, pamiętając o odpowiednim rozcieńczeniu. Nie należy stosować nierozcieńczonego octu bezpośrednio na skórę, gdyż spowoduje to podrażnienia. Płukankę można zrobić, dodając do szklanki wody jedną stołową łyżkę octu jabłkowego. Następnie wystarczy rozsmarować powstałą mieszankę na skórze głowy i pozostawić do wyschnięcia. Taki zabieg można powtarzać 2-3 razy w miesiącu. Można również zastosować ocet jabłkowy na całe włosy, dodając im blasku.

Gdzie znaleźć ocet jabłkowy

Ten produkt jest dostępny w większości sklepów, jednak najlepiej kupować go z zaufanych źródeł takich jak apteki lub specjalistyczne sklepy np. ze zdrową żywnością, lub od producentów. Ocet jabłkowy musi być niepasteryzowany, niefiltrowany i mętny. Jego barwa może być zarówno żółtawa, jak i brązowa, może też posiadać osad na dnie. Zawsze można zrobić taki ocet w domu. Wystarczą niepryskane jabłka, cukier, woda, duży słój i czas.

Podsumowanie

Wspomaganie się octem jabłkowym w przypadku łojotokowego zapalenia skóry może przynieść efekty. Warto też go stosować, aby zapobiec nawrotom choroby. Czasami lekarz może zalecić dodatkową kurację tym produktem, aby wspomóc leczenie farmakologiczne. Ważne, aby w przypadku uciążliwych objawów nie czekać, tylko jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wybierając ocet jabłkowy na łojotokowe zapalenie skóry, należy kierować się jego barwą i wyglądem, na rynku zdarzają się podróbki, które nie przynoszą korzyści zdrowotnych.


Bibliografia:

1. Praca zbiorowa: Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Dermatology Review / Przeglad Dermatologiczny 2020, Vol. 107 Issue 2, p92-109. 18p.
2. Buczek A., Wcisło-Dziadecka D., Sierant K., Brzezińska-Wcisło L.: Co nowego w etpiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry?, Postępy Nauk Medycznych 1a/2018, s. 49-54 [dostęp: 16.09.2021].
3. Baran E, Szepietowski J, Maleszka R i in.: Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatol Klin, 8: 229-234, 2006

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *