Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Olej kokosowy – jak działa?

Olej kokosowy jest powszechnie znanym produktem, który znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Wielu producentów wybiera go jako składnik swoich kosmetyków, w takich jak: szampony, maści czy balsamy. Rozwiązuje niektóre problemy z włosami, jak i skórą. Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości nawilżające, ale również antybakteryjne. Oprócz zastosowania w popularnych kosmetykach drogeryjnych, jak i specjalistycznych, można go także używać w czystej postaci bezpośrednio na skórę. W jaki sposób olej kokosowy działa na problem łupieżu tłustego i inne problemy dermatologiczne? Dowiesz się z niniejszego artykułu.

Olej kokosowy na łzsOlej kokosowy - właściwości

Olej kokosowy znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości nawilżających, dlatego chętnie i powszechnie stosowany jest właśnie w produktach o przeznaczeniu nawilżającym. Skutecznie wpływa na regenerację zniszczonej, spękanej skóry, powodując wyraźną ulgę w dolegliwościach związanych z objawami łupieżu. W związku z tym skutecznie łagodzi różnego rodzaju podrażnienia i zaczerwienienia, które są również charakterystyczne dla przebiegu różnych odmian łupieżu. Może być szczególnie pomocny w łagodzeniu wtórnych konsekwencji łupieżu spowodowanych przez nadmierne drapanie skóry. Ze względu na działanie przeciwgrzybicze i bakteriobójcze jest skuteczny w leczeniu łupieżu wywołanym przez grzyby drożdżopodobne, które zwykle odpowiadają właśnie za rozwój podstawowych odmian łupieżu.

Sprawdź jakie istnieją przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

W niektórych przypadkach olej całkowicie rozwiązuje problem, w pozostałych działa wyłącznie objawowo, a do wyleczenia przyczyn należy zastosować specjalistyczne preparaty. Olej kokosowy silnie nawilża skórę, zmniejsza swędzenie i niweluje uczucie suchości skóry. Oprócz stosowania go w specjalistycznych kosmetykach można także wykorzystać jego właściwości podczas domowej pielęgnacji.

W tym celu można wykorzystać go na kilka sposobów:

  • jedną lub dwie łyżki oleju kokosowego, należy wmasować w skórę głowy i zostawić na godzinę, a następnie umyć głowę delikatnym szamponem. Czynność należy powtarzać dwa razy w tygodniu,
  • kilka kropli olejku eterycznego należy wymieszać z olejem kokosowym, który będzie nośnikiem ich właściwości, doprowadzając olejki eteryczne do skóry we właściwym stężeniu. Do pielęgnacji można wybrać między innymi olejek: z trawy cytrynowej, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego. Kurację należy kontynuować przez dwa tygodnie.
Seborh Emulsja

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Olej kokosowy na łupież tłusty - działanie i przeciwwskazania

Olej kokosowy na łupież tłusty działa antybakteryjnie i nawilżająco. Wymaga regularnego stosowania, które decyduje o sukcesie kuracji. Jeśli chodzi o  łzs olej kokosowy może być stosowany bezpiecznie. Jeśli po nałożeniu go na niewielki obszar skóry, nie występują reakcje alergiczne, można go nałożyć na pozostałą powierzchnię ciała, ponieważ nie ma przeciwwskazań do jego stosowania.

Podsumowanie, olej kokosowy okazuje się skuteczny w leczeniu wielu problemów dermatologicznych, w tym takich jak: łzs, łupież pstry, łupież tłusty. Można go stosować w czystej postaci, jak i jako składnik specjalistycznych dermokosmetyków.


Bibiliografia:

1. Kaczmarski M.: Leczenie dietetyczne chorych z atopowym zapaleniem skóry i współistniejącą alergia pokarmową. [In:] Atopowe zapalenie skóry. Poradnik lekarza praktyka. R.J. Nowicki (ed.). Oficyna Wydawnicza Medical Education, Warsaw 2017, 133-152
2. Kamińska E.: Rola emolientów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci, Developmental Period Medicine, 2018; XXII, 4, wyd. Aluma [dostęp 16.09.2021] 3. Morawiec M., Ziembla J.: Zaburzenia skórne w chorobie Parkinsona, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 6 / 2020 / vol. 9 [dostęp 16.09.2021].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *