Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Łojotokowe zapalenie skóry – makijaż, czy można go wykonać?

Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry-  makijaż wymaga specjalnego podejścia. Wbrew pozorom przetłuszczając się skóra również wymaga nawilżenia, ponieważ jej nadmierne przesuszanie powoduje wydzielanie sebum i ponowne problemy z cerą. W pierwszej kolejności należy zatem skupić się na odbudowie bariery wodnolipidowej, a później na makijażu. 

Łojotokowe zapalenie skóry makijaż i jego zasadyŁojotokowe zapalenie skóry -  makijaż i jego zasady

W przypadku choroby, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, makijaż może być problematyczny, ale dla wielu kobiet jest bardzo ważny. W związku z tym można go wykonywać, ale stosując się do kilku zasad. Przede wszystkim wskazane jest używanie naturalnych kosmetyków, które nie podrażniają skóry. Jednocześnie stosowanie preparatów matujących, a po wykonaniu makijażu także bibułek matujących zamiast nakładania kolejnych warstw pudru. Po powrocie do domu warto dokładnie zmyć makijaż i nałożyć warstwę kremu.

Łojotokowe zapalenie skóry – makijaż i odpowiednie kosmetyki

Przy chorobie, którą jest łojotokowe zapalenie skóry -  makijaż nie nasila problemów, jeśli stosowane są odpowiednie kosmetyki. Powinny być one dostosowane do potrzeb skóry, wspomagając jej nawilżenie, jak i odbudowę uszkodzonej bariery wodnolipidowej.

Sprawdź jakie istnieją przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

W związku z tym istotne znaczenie ma zawartość następujących składników aktywnych o właściwościach nawilżających:

  • masło shea,
  • lanolina,
  • kwas hialuronowy,
  • niacynamid.

Warto również wybierać podkłady z jak najkrótszym składem. Im mniej składników, tym lepiej dla skóry. Należy także zwrócić uwagę na konsystencję produktu. niewskazane są podkłady o lepiej i ciężkiej konsystencji. Lepiej sprawdzą się kosmetyki mineralne oraz hipoalergiczne kremy BB o właściwościach nawilżających. Makijaż powinien być lekki i nie obciążać skóry, która zmaga się już z problemem przetłuszczania. Aby uniknąć nadmiernego świecenia i błyszczenia skóry, można wybrać takie kosmetyki, które zawierają składniki o działaniu absorbującym sebum. W ten sposób delikatnie matowią skórę, przeciwdziałając jej nieestetycznemu błyszczeniu.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Łojotokowe zapalenie skóry – makijaż i demakijaż

Przy łojotokowym zapaleniu skóry makijaż należy dokładnie zmyć, ponieważ jego resztki mogą prowadzić do zatykania ujścia gruczołów łojowych i większych problemów ze skórą, w tym przede wszystkim powstawania niedoskonałości. W związku z tym demakijaż można wykonywać na kilka sposobów. Tradycyjnie płynem micelarnym lub innym środkiem myjącym oraz żelem, pianką oczyszczającą. Do demakijażu można także wykorzystać odpowiednie oleje. Do cery z problemem łojotokowego zapalenia skóry szczególne zastosowanie znajdują następujące ich rodzaje: rycynowy, kokosowy, lniany, z czarnuszki. Przede wszystkim skutecznie zmiękczają łuskę, a nawet skorupę, która powstała przez nadmiernie złuszczoną skórę. Ponadto wykazują właściwości przeciwzapalne. Wymagają jednak dokładnego zmycia z powierzchni skóry, dlatego pielęgnacja z nimi jest bardziej wymagająca.

Podsumowując, jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry, makijaż można wykonać, pod warunkiem, że zostaną spełnione zasady dotyczące składu, konsystencji, jak i czasu utrzymywania kosmetyków na skórze.


Bibliografia:

1. Mameri ACA, Carneiro S, Mameri LMA et al.: History of Seborrheic Dermatitis: Conceptual and Clinico-Pathologic Evolution. Skinmed; 15(3): 187-194, 2017
2. Woźniak M, Nowicki R: Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, Mikologia Lekarska, 2007
3. Valia R.G.: Etiopathogenesis of seborrheic dermatitis. Indian J. Dermatol. Venereol. Leprol., 72: 253–255, 2006

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *