Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Nadmierne przetłuszczanie się włosów – porady

Nadmierne przetłuszczanie się włosów może być ogromnym problemem, mającym wpływ na samopoczucie człowieka. Niektórzy zauważają, że aby zachować świeży wygląd muszą myć włosy każdego dnia, inni taką potrzebę widza już po kilku godzinach… Jak radzić sobie z tym problemem?

Nadmierne przetłuszczanie się włosów kiedy można o nim mówićNadmierne przetłuszczanie się włosów – kiedy można o nim mówić?

Przetłuszczające się włosy to takie, które muszą być myte codziennie, bo inaczej wyglądają nieestetycznie, są oklapnięte u nasady, zbite w strąki i pozbawione objętości. Do tego może znajdować się na nich łupież, występować nieprzyjemny zapach czy świąd.

Nadmierne przetłuszczanie się włosów to efekt nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Problemem ma często podłoże hormonalne lub jest uwarunkowany genetycznie. Najczęściej występuje u osób po 25 roku życia oraz w wieku dojrzewania. Jeśli zauważa się u siebie pogorszenie stanu włosów, to warto sprawdzić, czy stosuje się dobrą dietę, używa dobrych kosmetyków, zastanowić się nad poziomem stresu w ostatnim czasie, a nawet wziąć pod uwagę warunki pogodowe – im cieplej, tym łatwiej o przetłuszczanie głowy.

Jeszcze jednym powodem może być łojotokowe zapalenie skóry głowy. To przewlekła postać zapalenia skóry w okolicach głowy, a jej powodem jest nadmierna proliferacja lipofilnych drożdżaków z gatunku Malassezia, które powodują reakcję zapalną skóry.

Myjesz włosy codziennie? To może być nadmierne przetłuszczanie się włosów

Trudno określić dokładny moment, który można określić jako nadmierne przetłuszczanie się włosów. Ważna jest analiza powyżej wymienionych kwestii oraz to, jak często myje się skórę głowy. Im częściej pielęgnuje się włosy, ty szybciej one wysychają, a co za tym idzie – powstaje sebum, przez które… włosy się przetłuszczają, a to błędne koło!

Przetłuszczanie włosów: czy używanie nieodpowiednich kosmetyków ma na nie wpływ?

Przetłuszczanie włosów to problem, którego analizę warto zacząć od początku. Oprócz szukania powodów przetłuszczania włosów w drogich badaniach i diecie, trzeba zastanowić się nad tym, czy powód nie leży znacznie bliżej. Czasami nadmierne przetłuszczanie się włosów jest efektem niczego innego jak nieprawidłowej pielęgnacji oraz stosowania zbyt obciążających kosmetyków. Regularna pielęgnacja przynosi dobre efekty i może sprawić, że włosy będą dużo rzadziej się przetłuszczać.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Kosmetyki do skóry głowy, jakich unikać?

Przetłuszczanie włosów to duży problem, którego można uniknąć, stosując szampony bez sztucznych dodatków i silikonów. Dobrze sprawdzą się naturalne szampony, które nie będą podrażniać skóry głowy, a jednocześnie dobrze ją oczyszczą.

Ważne, by nie zawierały silnie działających składników, uszkadzających naturalną barierę hydrolipidową skóry (zwłaszcza SLS-u).

W jaki sposób pielęgnować przetłuszczające się włosy i skórę głowy?

Przetłuszczające się włosy to problem, który na szczęście można zwalczyć. Na początek spróbuj zminimalizować nadmierne przetłuszczanie się włosów poprzez ograniczenie częstotliwości ich mycia, a do tego:

  • gdy myjesz włosy, używaj wody zimnej lub letniej, również podczas suszenia korzystaj jedynie z zimnego strumienia suszarki;
  • unikaj intensywnego masowania głowy i włosów;
  • dbaj o higienę grzebienia i innych przedmiotów do pielęgnacji głowy;
  • unikaj szamponów ze sztucznymi składami (korzystaj z naturalnych kosmetyków);
  • dopasuj fryzurę tak, aby unikać znajdowania się włosów blisko twarzy, a jeśli nie ma takiej potrzeby, zredukuj częstotliwość dotykania włosów w ciągu dnia.

Jakich błędów unikać przy zapaleniu skóry głowy?

Oprócz tego, co powyżej, warto pamiętać, że nadmierne przetłuszczanie włosów w przypadku zapalenia skóry głowy wymaga odpowiedniej diety. Lepiej unikać cukrów, słodyczy, niskiej jakości przetworów mięsnych, fast foodów, czekolady, słonych przekąsek i ostrych przypraw.

Seborh ZestawPoznaj produkty marki Seborh – z naturą warto się polubić!

Ciekawą opcją na przetłuszczanie włosów i problemy z łojotokowym zapaleniem skóry są m.in. kosmetyki Seborh dostępne w praktycznym zestawie. Są łagodne i dostosowane do wrażliwej skóry. Zapewniają przy tym natychmiastową ulgę w zapaleniu skóry, kompleksową pielęgnację bez ryzyka wystąpienia alergii i podrażnień oraz poradzenie sobie z problemem produkcji sebum.

Zestaw to najlepsza opcja, ponieważ zapewnia kompleksowe wsparcie w problemach z przetłuszczaniem włosów. W jego skład wchodzi: szampon na łojotokowe zapalenie skóry, emulsja do stosowania na noc oraz płyn do skóry głowy na noc. Bogata zawartość naturalnych składników zapewnia dogłębne działanie oraz ochronę przed uciekaniem wilgoci. Kosmetyki są doskonałe dla skóry skłonnej do podrażnień, a ich trwałość zabezpieczono ekologicznym konserwantem.

W produktach znajdują się m.in.:

  • siarczek selenu należący do substancji oczyszczających, który działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, a także hamuje rozwój patogenów i wspiera regenerację skóry;
  • pirokton olaminy, który zmiękcza zrogowaciały naskórek i przyspiesza jego wymianę (a dodatkowo ma działanie antybakteryjnie i przeciwgrzybicze);
  • witamina E opóźniająca procesy starzenia;
  • kwasy i ekstrakty o działaniu pielęgnacyjnym, myjącym, złuszczającym i poprawiającym elastyczność skóry.

Naturalne kosmetyki to podstawa dla udanej pielęgnacji skóry głowy. Warto o tym pamiętać, jeśli przetłuszczanie włosów wpływa na komfort codziennego życia!


Bibliografia:

1. Błażejewska, A., i in. (2016). Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze ekstraktów roślinnych oraz ich zastosowanie w stomatologii – przegląd piśmiennictwa. Stomatologia Współczesna; vol. 23, nr 2, 2016, 54-57.
2. Gantner, M., Stokowska, A., (2015). Nie tylko przyprawy przedłużają trwałość mięsa. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego. 2015, nr 1, 86-90.
3. Hać-Szymańczuk, E., i in. (2009). Ocena aktywności przeciwbakteryjnej olejku eterycznego, wyciągu wodnego oraz preparatu handlowego z rozmarynu lekarskiego. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLII, 2009, 3, str. 979 – 984.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *