Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Ciemieniucha sprawdź jak się jej pozbyć!

Ciemieniucha to łuszczące się, żółtawe płatki, występujące najczęściej u niemowląt. Warto jednak wiedzieć, że jest to dość powszechna przypadłość, która nie wpływa negatywnie na zdrowie dziecka. Jak zwalczyć ciemieniuchę i co jest powodem jej występowania? Sprawdź!

Jak wygląda ciemieniucha i u kogo występujeJak wygląda ciemieniucha i u kogo występuje?

Ciemieniucha to łagodna forma ŁZS, czyli łojotokowego zapalenia skóry, występująca u niemowląt. Dolegliwość ta objawia się pojawieniem się na skórze głowy (w okolicy ciemiączka) tłustych, żółtych, łuszczących się płatków, będących efektem nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Nadmiar łoju łączy się ze złuszczającym się naskórkiem. Powstała mieszanina zasycha na skórze, tworząc wspomniane łuski. Ciemieniucha u niemowlaków jest dość powszechna i pojawia się u większości dzieci w ciągu pierwszych dwóch miesięcy. Dolegliwości, w większości przypadków nie trzeba leczyć. Należy jednak mieć na uwadze, że ciemieniucha wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych – w przeciwnym wypadku może się rozprzestrzenić i doprowadzić do powstania infekcji skóry.

Jakie są przyczyny powstania ciemieniuchy?

Ciemieniucha (inaczej czepiec kołyskowy) powstaje w wyniku nadmiernego wydzielania łoju. Nie są znane dokładne przyczyny rozwijania się tej dolegliwości, ale podejrzewa się, że nadmierne wytwarzanie sebum jest związane z pozostałością hormonów matki, przekazanych dziecku w czasie ciąży.

Sprawdź jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry twarzy!

Seborh ZestawCiemieniucha u niemowlaków – jak ją pielęgnować?

Ciemieniucha u niemowlaków zwykle ustępuje po upływie kilku tygodni lub miesięcy. Ciemieniucha w łagodnej formie nie wymaga leczenia.

Jeśli jednak pojawią się:

  • obrzęk,
  • sączące się wykwity,
  • zaczerwienienie skóry.

lub też ciemieniucha nadmiernie się rozprzestrzeni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W przypadku łagodnej formy tej dolegliwości, wystarczy stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, kosmetykami dedykowanymi skórze z ŁZS.

Oprócz stosowania wyżej wymienionych kosmetyków, łuski można natłuszczać, np. oliwką dla niemowląt. Warto również dbać o skuteczne oczyszczanie skóry głowy, delikatnymi produktami, dedykowanymi maluszkom. Wybieraj szampony bez silnych detergentów, które mogłyby podrażnić wrażliwą skórę twojego dziecka.

Jakie produkty do łzs u dorosłych?

Wśród produktów, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się m.in. kosmetyki Seborh. Zestaw tej marki składa się z szamponu, emulsji oraz płynu do skóry głowy. Kosmetyki te mają łagodny skład i są przeznaczone do wrażliwej skóry. Produkty złuszczają, oczyszczają i nawilżają, pomagając skórze osiągnąć równowagę i uregulować pracę gruczołów łojowych. Poniżej znajdziesz krótki opis poszczególnych produktów, wchodzących w zestaw Seborh:

  • szampon – zawiera m.in. witaminę E, pantenol, alantoinę oraz mleczko pszczele i glinkę białą. Kosmetyk działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, a także pozwala zmiękczyć i usunąć łuski, będące następstwem ŁZS,
  • emulsja – zawiera m.in. kwas mlekowy, olej z czarnuszki, olej konopny oraz mocznik i NMF. Emulsja wspomaga procesy regeneracji i odbudowy naskórka, nawilża i odżywia, łagodząc dokuczliwe objawy ŁZS,
  • płyn do skóry głowy – zawiera m.in. kwas jabłkowy, pantenol, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, ekstrakt z nagietka, ekstrakt z rozmarynu oraz ekstrakt z arniki. Płyn zmiękcza skórę głowy, zapobiega tworzeniu się łuski i niweluje problem łupieżu. Dodatkowo, używając płynu można wzmocnić naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry.

Czy można całkowicie zniwelować ciemieniuchę?

Ciemieniucha w łagodnej postaci, odpowiednio pielęgnowana, zwykle ustępuje samoistnie. Czepiec kołyskowy nie jest więc dolegliwością, z którą boryka się przez całe życie. Warto jednak podkreślić, że ciemieniucha może pojawić się również u osób dorosłych, jako objaw ŁZS. W takiej sytuacji też można się jej pozbyć w 100%, stosując odpowiednie kosmetyki. Jeśli po dłuższym czasie odpowiedniego pielęgnowania skóry, nie zauważy się poprawy, warto skonsultować się z lekarzem.

Ciemieniucha u niemowlaków jest powszechna i nie powinna być powodem obaw. Nie należy jednak jej lekceważyć, żeby dolegliwość nie rozprzestrzeniła się i nie doprowadziła do infekcji skóry. Odpowiednio pielęgnowana ciemieniucha powinna samoistnie ustąpić, po upływie kilku tygodni lub kilku miesięcy.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS


Bibliografia:

1. Kleijnen J and Knipschild P: “Ginkgo biloba”. Lancet 340, 1136-9, 1992.
2. Nowak A., Ocena właściwości antyoksydacyjnych liści Ginkgo biloba L. po zakończeniu wegetacji, June 2017Pomeranian Journal of Life Sciences 63(1), DOI:10.21164/pomjlifesci.222;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *