Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Zapalenie skóry głowy – co warto wiedzieć?

Zapalenie skóry głowy to problem, który dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Dobrze byłoby zatem poznać najczęstsze przyczyny tej dermatozy oraz zaznajomić się z jego najpowszechniejszymi symptomami. Przyda nam się również wiedza na temat tego, jak postępować, gdy okaże się, że naszym problemem jest właśnie zapalenie skóry głowy.

Zapalenie skóry głowy jakie są przyczyny tego problemuJakie są przyczyny zapalenia skóry głowy?

Zapalenie skóry głowy może mieć wiele przyczyn. Wśród najpowszechniejszych czynników ryzyka rozwoju tego problemu wyróżnia się przede wszystkim:

  • chroniczny stres,
  • niedobory witamin i składników mineralnych,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • nieodpowiednią dietę,
  • stosowanie niektórych leków,
  • nieodpowiednia higiena skóry głowy.

Bardzo często, zapalenie skóry głowy rozwija się u osób, u których jednocześnie wystąpi kilka czynników ryzyka. Na niektóre z nich nie ma się niestety większego wpływu, ale większość można modyfikować. Warto zatem zadbać o prewencję niedoborów czy o zmniejszenie nadmiernego napięcia emocjonalnego.

Jak objawia się zapalenie skóry głowy?

Zapalenie skóry głowy może się objawiać w różny sposób. Co do zasady, osoby zmagające się z tym problemem mają zaczerwienioną skórę głowy, która może być także tkliwa. Ponadto, pojawić mogą się takie symptomy jak świąd czy uciążliwe pieczenie. Zapalenie skóry głowy może manifestować się również poprzez nadmierne przetłuszczanie się skalpu. Na szczęście, zdecydowaną większość dokuczliwych symptomów można zniwelować dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

Stan zapalny na głowie – jakich kosmetyków używać, jeśli zmagamy się z tą dolegliwością?

Stan zapalny na głowie wymaga odpowiedniego podejścia. Wydaje się, że najlepiej będzie po prostu zainwestować w dobre kosmetyki o naturalnym składzie. Powinny bazować na roślinnych wyciągach, ekstraktach czy olejach. Nie powinny natomiast zawierać substancji potencjalnie drażniących skórę oraz takich, na które mamy uczulenie. Wydaje się, że najlepszym pomysłem będzie zakup kilku kosmetyków wchodzących w skład tego samego zestawu.

Jakich błędów należy unikać?

Zapalenie skóry wymaga nie tylko stosowania odpowiednich kosmetyków, ale i unikania pewnych popularnych błędów pielęgnacyjnych. Mowa tu między innymi o suszeniu włosów gorącym nawiewem, a także o zbyt intensywnym pocieraniu głowy podczas jej mycia. Błędem jest także zapominanie o myciu akcesoriów takich jak szczotka czy grzebień. Dobra wiadomość jest taka, że zapaleniem skóry nie można się zarazić. Niemniej jednak, dbałość o higienę jest wskazana, gdyż zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych.

Seborh ZestawStan zapalny na głowie – kosmetyki marki Seborh mogą pomóc

Stan zapalny na głowie stanowi wskazanie do stosowania specjalistycznych, starannie dobranych kosmetyków. Doskonale sprawdzą się te wchodzące w skład zestawu marki SEBORH. Mowa tu o:

  • szamponie – skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry, dbając o to, by pozostała odpowiednio nawilżona, nie powoduje podrażnień,
  • emulsji do skóry głowy – należy stosować ją zamiennie z płynem na noc, dzięki temu kosmetykowi można nawilżyć skórę, zmiękczyć ją, a także zniwelować podrażnienie,
  • płynie do skóry głowy – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, jak również regenerująco, zwiększa odporność naskórka na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

Znajdują się w nich substancje, które dbają o dobrą kondycję skalpu. Pirokton olaminy przyspiesza gojenie się stanów zapalnych oraz zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych grzybów. Alantoina łagodzi podrażnienia, a także uciążliwe pieczenie czy świąd. Z kolei ekstrakt z miłorzębu uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, a także usprawnia mikrokrążenie skórne. Naturalne kosmetyki marki SEBORH zmniejszają również ryzyko nawrotu zapalenia skóry. Aby można było mówić o ich skuteczności, konieczne jest jednak systematyczne ich stosowanie.

Podsumowanie

Jeśli naszym problemem jest przetłuszczająca się skóra głowy, zapalenie i świąd, warto zainteresować się naturalną pielęgnacją. Wyjątkowo pomocne mogą okazać się preparaty marki SEBORH. Bazują na składnikach pochodzenia roślinnego, dlatego skutecznie niwelują dokuczliwe objawy. Dobrze byłoby też wyeliminować błędy pielęgnacyjne, które mogą pogarszać kondycję naskórka i zmniejszać skuteczność kuracji.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS


Bibliografia:

1. Buczek A., Wcisło-Dziadecka D., Sierant K., Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry?, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
2. Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
3. Brzezińska-Wcisło L., Choroby włosów i skóry owłosionej, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *