Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – od A do Z

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt to schorzenie dość powszechne. Jakie są przyczyny tej choroby? Jak wygląda jej przebieg u najmłodszych? Czy są sposoby skutecznego leczenia i zapobiegania ŁZS? Jak pielęgnować skórę dziecka pokrytą wykwitami?

spis treści

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowlątŁojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – przyczyny

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest złożoną jednostką chorobową. Na wystąpienie nieprzyjemnych objawów u najmłodszych składa się kilka przyczyn, które się ze sobą zazębiają. Jednoznaczna etiologia ŁZS nie została jeszcze opracowana, mimo wieloletnich badań klinicznych.

Wśród przyczyn prowadzących do ŁZS upatruje się:

  • drożdżaki – Prawdopodobną przyczyną większości przypadków łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt jest obecność drożdżaków lub grzybów drożdżopodobnych na skórze dziecka. Większość tych mikroorganizmów bytuje naturalnie na powierzchni skóry każdego człowieka, jednak w pewnych sprzyjających okolicznościach grzyby te mogą wywoływać objawy choroby skórnej. Namnażaniu się drożdżaków sprzyja obecność dużych ilości łoju na skórze. Patogeny zaczynają wytwarzać enzym lipazę, który przyczynia się do wystąpienia stanu zapalnego.
  • nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych – Namnażanie się drożdżaków jest spowodowane nadmierną i patologiczną pracą gruczołów łojowych. Wytwarzają one duże ilości sebum o zmienionym składzie, które jest świetną pożywką dla drożdżaków. Dodatkowo powoduje ono powstawanie nieestetycznej skorupy i łuseczek na skórze niemowlaka.
  • zmiany w gospodarce hormonalnej – Wahania w wydzielaniu hormonów (androgenów) u matki niemowlaka przyczyniają się do zaburzenia pracy gruczołów łojowych u maluszka.
  • nieprawidłowa higiena – Uznaje się, że rozwinięcie się łojotokowego zapalenia może wiązać się również z nieprawidłowym oczyszczaniem skóry dziecka. Zalegający łój stanowi idealne środowisko dla nadmiernego namnażania się drożdżaków.
Farmakologiczne metody leczenia ŁZS Niefarmakologiczne metody leczenia ŁZS
  • preparaty doustne ogólnoustrojowe (np. antybiotyki, sterydy),
  • pielęgnacja skóry dermokosmetykami – łagodzenie objawów,
  • przeciwgrzybiczna terapia miejscowa (pirokton olaminy, dziegcie, ichtiol, siarka).
  • dieta (tłuszcze omega-3 i -6, cynk, witaminy z grupy B),
  • unikanie czynników ryzyka (eliminacja stresu i używek).
Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – objawy

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt powinno przychodzić rodzicom na myśl, jeśli zauważą u swojego dziecka następujące objawy:

  • tłuste, miękkie łuski barwy szarożółtej,
  • nasilony rumień, objawy stanu zapalnego,
  • wysięk,
  • świąd,
  • stan zapalny i sączenie sprzyjają nadkażeniom bakteryjnym.

Wykwity pojawiają się w różnych miejscach ciała niemowlaka. Najczęściej można obserwować łojotokowe zapalenie skóry głowy u dzieci i wówczas jest to tzw. ciemieniucha. Zmiany mogą stopniowo rozszerzać się. Zajmują wtedy okolicę czoła, małżowin usznych, policzków, szyi, a nawet tułowia i kończyn.

U dzieci noszących pieluszki na tle łojotoku może dojść do tzw. pieluszkowego zapalenia skóry. Jeśli wykwity zajmują okolice zgięć i fałdów skórnych skóra może liniowo pękać

Karina PietrzelaŁojotokowe zapalenie skóry u niemowląt zwykle ustępuje samoistnie wraz z wiekiem dziecka. Rzadko obserwujemy objawy po upływie 1. roku życia. Niestety zdarzają się przypadki, gdy wykwity utrzymują się dłużej i przekształcają się w ostry stan zapalny, który należy już leczyć antybiotykami. Właśnie by uniknąć takich powikłań, zawsze zalecam odpowiednie leczenie łojotokowego zapalenia u najmłodszych oraz pielęgnację skóry z zastosowaniem dermokosmetykówmówi Karina Pietrzela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowlątŁojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt leczy się różnie, w zależności od dominującej przyczyny pojawienia się zmian skórnych. Jeśli przeważającym czynnikiem jest niewłaściwa praca gruczołów łojowych należy zweryfikować sposób mycia i pielęgnacji skóry. Należy zwiększyć ilość zabiegów higienicznych i zastosować specjalistyczne środki. Często lekarze zalecają stosowanie maści przeciwgrzybiczych i łagodnych środków przeciwzapalnych. Niestety, w poważniejszych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków sterydowych, a w przypadku nadkażeń – antybiotyków.

Warto pamiętać, że gdy pojawi się łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt leczenie nie powinno być bagatelizowane, a każdy taki przypadek wymaga stałej kontroli specjalisty

Oprócz leków to odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwoliła mi uporać się z ciemieniuchą u mojego dziecka. Już po pierwszym zastosowaniu dermokosmetyków, które zalecił lekarz zauważyłam, że skóra na głowie dziecka jest świeższa, łuseczki zaczynają schodzić i zniknęła poprzednia lepkość oraz zmiany rumieniowate. Dermokosmetyki o naturalnym składzie mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim rodzicom niemowlakówmówi pani Maria z Suwałk.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – dermokosmetyki

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt w większości przypadków przebiega łagodnie, choć zaniedbane może prowadzić do powikłań. Niestety, nawet łagodne stany mają tendencję do nawrotów. Warto zatem po konsultacji z lekarzem wdrożyć u niemowlęcia odpowiednią pielęgnację. Specjaliści polecają stosowanie naturalnych kosmetyków na ŁZS. Produkty te, choć nie są to leki, mają pewne właściwości łagodzące i przeciwgrzybicze. Jednocześnie myją i pielęgnują skórę dziecka. Pozwalają pozbyć się nadmiaru łoju, przywrócić skórze równowagę i zlikwidować stan zapalny. Dużą zaletą naturalnych dermokosmetyków jest brak substancji zapachowych i barwników w składzie. Dzięki temu produkty te rzadziej podrażniają i rzadziej prowadzą do alergii skórnych.

Przy pierwszym dziecku byłam zupełnie zielona, jeśli chodzi o wszystkie te choroby okresu niemowlęcego. Kiedy na skórze synka pojawiły się dziwne łuski, lekarz zalecił nie tylko stosowanie odpowiedniej maści, ale również dermokosmetyków naturalnych do pielęgnacji skóry. Taka kuracja pomogła pierwszorzędnie. Przy drugim dziecku byłam już mądrzejsza. Wiedziałam, że z łojotokowym zapaleniem skóry można skutecznie walczyć również za pomocą dermokosmetykówmówi pani Maja z Sopotu.

ŁZS u niemowląt a u dorosłych – dermokosmetyki Seborh

Seborh Zestaw

Kosmetyki zawsze warto dobierać pod kątem grupy wiekowej, nie wszystkie składniki są wskazane w przypadku niemowląt. Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, która nie tylko dotyczy dzieci. Równie często pojawia się w okresie dojrzewania i u dorosłych. Również w tym przypadku sprawdzą się dermokosmetyki. Dorośli mogą używać tych z bogatszymi składami i wyższą zawartością substancji aktywnych. Doskonałym wyborem w tym przypadku będzie zestaw dermokosmetyków na ŁZS głowy Seborh. Znajdziemy w nim trzy preparaty przeznaczone do częstego stosowania: szampon, którego możemy używać w razie potrzeb, nawet codziennie oraz emulsję i płyn do skalpu do stosowania co drugi dzień, można na przemian.

Produkty dedykowane są konkretnym potrzebom skóry z łojotokiem.

  • Płyn złuszczający do skalpu – zawiera mieszankę trzech delikatnych, chemicznych kwasów (glikolowego, jabłkowego i migdałowego), które pomagają usunąć z powierzchni skóry obumarły, zalegający naskórek. Jednocześnie regulują pracę gruczołów łojowych oraz procesy rogowacenia naskórka, dzięki czemu minimalizują złogi zalegającej tłustej łuski oraz chronią przed jej narastaniem. O odświeżoną skórę dbają substancje wspierające krążenie oraz składniki odżywcze.
  • Oczyszczający szampon – w szamponie Seborh znajdziemy substancje o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym: ichtiol, siarczek selenu i pirokton olaminy. Odkażają i oczyszczają one zainfekowaną drożdżakami skórę i wspierają złuszczanie naskórka. Składniki przeciwzapalne: biolin, glinka biała, tonizują skórę i wyciszają czerwone zmiany rumieniowate. Mleczko pszczele ogranicza nadmierną pracę gruczołów łojowych, a liczne substancje kojące: witamina E, betaina, pantenol, alantoina regenerują skórę.
  • Nawilżająca emulsja Seborh – jej lekka formuła łatwo rozprowadza się między włosami i nie obciąża pasm, a zawartość oleju z czarnuszki sprawia, że włosy przestają plątać się i wypadać. Emulsja Seborh wspiera złuszczanie, działa także odkażająco, dzięki znanemu z leczniczych właściwości w przypadku ŁZS piroktonowi olaminy i siarce. Działanie odkażające idzie w parze z dbałością o odbudowę płaszcza hydrolipidowego. Mocznik, naturalny czynnik nawilżający i olej konopny utrzymują w skórze odpowiedni poziom nawodnienie, co dodatkowo ogranicza nadprodukcję sebum, ale i sprawia, że skóra jest wzmocniona i lepiej stawia opór namnażaniu drożdżaków.

Dermokosmetyki Seborh dopełniają swoje działanie, dlatego najkorzystniej stosować je łącznie. Docierają do przyczyn odpowiedzialnych za nasilanie objawów ŁZS, dlatego skutecznie pomagają je wyciszyć. Ograniczają świąd, tłusty łupież i nawarstwiającą się łuskę. Zmniejszają rumień i stany zapalne

Klienci cenią je za ukojenie, które przynoszą:

Stosuję Seborh jako dopełnienie leków ogólnoustrojowych i w końcu widzę pozytywne rezultaty. Skończyły się problemy z łupieżem i swędzeniem skóry. Jest tez coraz mniej czerwonych placów prześwitujących przez włosy. I – co przysparzało mi najwięcej zmartwień – włosy przestały wypadaćpisze pani Agnieszka z Kalisza.

Szukałem w sieci preparatów, które rozwiązały by moje problemy z ŁZS – miałem na głowie niemalże skorupę, tak bardzo rozrosła się łuska. Muszę przyznać, że płyn złuszczający w połączeniu z szamponem Seborh działają cuda. W miesiąc poprawa jest tak duża, że aż mój dermatolog pytał się, co jeszcze oprócz zapisanych leków stosuję. Ulga od swędzenia bezcennatwierdzi pan Tomasz z Lublina.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – podsumowanie

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt ma kilka połączonych ze sobą przyczyn, których rola nie jest do końca zgłębiona. Mimo to znamy dokładnie objawy ŁZS u niemowląt oraz wiemy jak skutecznie łagodzić te dolegliwości. W każdym przypadku, gdy rodzą się podejrzenia, że dziecko cierpi na ŁZS, zalecamy niezwłoczny kontakt ze specjalistą, wdrożenie niezbędnej terapii za pomocą leczniczych maści i kremów oraz zadbanie o pielęgnację specjalistycznymi kosmetykami na ŁZS.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

FAQ

1. Czy ŁZS u niemowląt leczy się tymi samymi preparatami, co u dorosłych?

Najczęściej nie. Wiele składników przeciwgrzybicznych może być stosowanych dopiero w późniejszym okresie. U dorosłych z ŁZS bez recepty terapię lekami można uzupełnić pielęgnacją dermokosmetykami, np. z zestawu na łojotokowe zapalenie skóry głowy Seborh.

2. Czy możliwe jest wystąpienie ŁZS u niemowląt?

Tak, ŁZS jest dość powszechną chorobą skórną u niemowląt. Uciążliwe objawy choroby zwykle znikają samoistnie, jednak przy zaniedbaniu higieny i pielęgnacji, może dochodzić do nawrotów lub nawet nadkażeń. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie dermokosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry o naturalnym składzie, które łagodzą objawy choroby, dokładnie zmywają zalegający łój i obumarły naskórek oraz pielęgnują delikatną skórę niemowlęcia.

3. Jakie dermokosmetyki stosować na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt?

W kwestii tego jakie dermokosmetyki wybrać dla niemowlaka z ŁZS, należy udać się na konsultacje z lekarzem specjalistą. Nie polecamy wprowadzania żadnych środków bez porozumienia z lekarzem. Dermatolog dziecięcy lub pediatra zaleci zapewne stosowanie delikatnych dermokosmetyków na ŁZS z naturalnym składem, które ułatwią zwalczanie łojotoku u dziecka.

4. Czy są skuteczne metody postępowania, gdy rozpoznamy łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt?

Tak, schemat postępowania przy ŁZS u niemowląt można poznać, udając się do lekarza, który indywidualnie dobierze odpowiednie leki do konkretnego przypadku. Warto zapytać specjalistę o sposób pielęgnacji skóry dziecka dotkniętej ŁZS. Zwykle zaleca się u niemowląt stosowanie naturalnych dermokosmetyków na ŁZS bez dodatku sztucznych zapachów i barwników.


Bibliografia

1. Chukwudi Nwabudike L., Łojotokowe zapalenie skóry i homeopatia, [w:] Our Dermatol Online. 2011; 2(4): 208-210.
2. Narbutt J., Lesiak A., Wpływ preparatów pielęgnacyjnych linii Tolerans Sensitive Dermedic® na wybrane parametry obiektywne i subiektywne u pacjentów ze skórą nadreaktywną, łojotokowym zapaleniem skóry i trądzikiem różowatym, Forum Dermatologicum 2015;1(1):12-20.
3. Braun-Falco O., Plewing G., Dermatologia. Tom 2, 2004.
4. Buczek A. , Wcisło-Dziadecka D., Sierant K , Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Post N Med 2018.
5. Gnat s., Łagowski D., Dyląg M., Nowakiewicz A., Ludzki mikrobiom w stanach normobiozy i dysbiozy – charakterystyka i metody analizy [w:] Postępy mikrobiologii 2021, 60, 1, 31-46.

4 komentarze do “Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – od A do Z

  1. niestety, ale jest i wtedy trzeba się zgłosić bezpośrednio do na prawdę dobrego lekarza dermatologa by znalazł odpowiedni lek dla dziecka. wiadomo, że nie wchodzą w te rzeczy jakieś silne rzeczy, ale maści czy jakieś dermokosmetyki są dobre dla takiego malucha.

  2. najlepiej porozmawiać z dermatologiem jakie dokładnie leczenie by zostało podjęte dlatego ja bym zaniosła nawet spisz składu każdego z produktów i poradziła się czy można tego używać czy nie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *