Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509

Łojotokowe zapalenie skóry – leki mogą pomóc

Na łojotokowe zapalenie skóry leki przyjmowane w celu zmniejszenia nasilenia objawów, to konieczność. Na ŁZS leki muszą być jednak stosowane po konsultacji z lekarzem. Najlepiej, jeżeli będzie to dermatolog. Warto mieć na uwadze, że wyróżnia się zarówno doustne leki na łojotokowe zapalenie skóry, jak i preparaty do stosowania miejscowego. Dla powodzenia kuracji ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Niektóre z leków dostępne są także bez recepty. Dotychczas nie ma leków, które kategorycznie wyleczyłyby chorobę.

spis treści

ŁZS – najważniejsze informacje
objawy
  • zaogniona łuszcząca się skóra,
  • zaczerwienienie, rumień,
  • towarzyszy jej przetłuszczanie,
  • zmiany maja nieregularny kształt,
  • niekiedy przyjmują żółta barwę,
przyczyny
  • zmiany w aktywności gruczołów łojowych,
  • towarzyszy im przyspieszone rogowacenie skóry,
  • oraz obecność lipofilnego grzyba Malassezia furfur,
kogo dotyka
  • niemowlęta,
  • nastolatki,
  • dorosłych, częściej u mężczyzn,
  • 10% wszystkich chorób skóry,
leczenie
  • farmakologia miejscowa i doustna,
  • zioła i suplementy,
  • uzupełnienie pielęgnacja dermokosmetykami.
Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

Tabletki ŁZSŁojotokowe zapalenie skóry – leki powinny posiadać wszechstronne działanie

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki powinny być dobierane wyjątkowo starannie. Dobrze byłoby sięgać po preparaty, które działają wszechstronnie.

Najważniejsze właściwości leków zostały scharakteryzowane poniżej:

  • Przeciwzapalne – Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki ograniczą powstawanie stanów zapalnych. Znacząco przyśpieszą także ich gojenie. Nie ulega wątpliwości, że przeciwzapalne właściwości będą przydatne, jeśli zależy nam na redukcji zaczerwienienia skóry.
  • Regulujące – Leki na ŁZS powinny wykazywać zdolność do regulowania pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu skóra nie będzie nadmiernie się przetłuszczać, co jest główną przyczyną prowadzącą do łojotokowego zapalenia skóry.
  • Nawilżające – Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki powinny mieć działanie nawilżające. Im lepiej odżywiona i zregenerowana skóra, tym mniejsze prawdopodobieństwo tego, że pojawią się na niej zmiany skórne. Ponadto, nawilżona skóra oznacza mniejsze ryzyko łojotoku.
  • Przeciwbakteryjne – Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, na skórze nie powinny tak często pojawiać się nieestetyczne plamy. Substancje zwalczające bakterie ograniczają także ilość stanów zapalnych.
  • Oczyszczające – Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki powinny wykazywać także działanie oczyszczające. Dzięki temu będą zapobiegać tworzeniu się warstwy szkodliwych zanieczyszczeń na skórze, które sprzyjają stanom zapalnym.
  • Przeciwgrzybicze – Dobrze byłoby, aby leki na łojotokowe zapalenie skóry działały również przeciwgrzybiczo. Za objawy ŁZS w dużej mierze odpowiadają bowiem grzyby namnażające się na skórze. Jeżeli ograniczymy ich rozwój, niekorzystnych zmian skórnych będzie mniej.

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki na receptę, powinny charakteryzować się wszechstronnymi właściwościami. Dzięki temu będą miały szansę zaspokoić skomplikowane potrzeby skóry dotkniętej problemem łojotokowego zapalenia skóry. Leki są oczywiście dobierane indywidualnie przez specjalistę, i powinniśmy przestrzegać również zaleceń odnośnie zażywania przepisanych medykamentówmówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.

Łojotokowe zapalenie skóry – leki do stosowania miejscowego

Na łojotokowe zapalenie skóry leki do stosowania miejscowego są zazwyczaj terapią pierwszego rzutu. Mają one różną postać. Popularne są zarówno maści, jak i kremy czy płyny do przemywania skóry. Zazwyczaj w preparatach tego rodzaju znajdziemy substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwłojotokowym. Mowa tu między innymi o piroktonie olaminy, retinoidach, siarce czy ichtiolu. Powszechne są również preparaty zawierające metronidazol. Preparaty do stosowania miejscowego bardzo często przynoszą ulgę, co podkreślają pozytywne opinie zadowolonych klientów.

Łojotokowe zapalenie skóry – leki doustne mogą pomóc

Przede wszystkim wykorzystywane są leki zawierające substancje, takie jak:

  • metronidazol,
  • tetracykliny,
  • pochodne witaminy A.

Leczenie doustne, zwane także ogólnym jest zdecydowanie bardziej obciążające dla organizmu, niż leczenie miejscowe. Zarówno doustne, jak i miejscowe leczenie musi poprzedzać konsultacja lekarska. Dlatego też, każdy kto podejrzewa u siebie ŁZS, musi udać się do lekarza w celu potwierdzenia podejrzeń.

Łojotokowe zapalenie skóry – leki bez recepty także mogą pomóc

Na łojotokowe zapalenie skóry leki bez recepty mogą okazać się całkiem skutecznym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że leki przepisywane na receptę mają zazwyczaj zdecydowanie silniejsze działanie. Mimo to, preparaty dostępne bez przepisu lekarza również mogą być skuteczne. Odwiedzając aptekę, zarówno internetową, jak i stacjonarną, warto rozejrzeć się za maściami, emulsjami czy szamponami. Dobrze byłoby poszukiwać w tego rodzaju preparatach składników aktywnych roślinnego pochodzenia. Produkty bez recepty mogą pomóc w łagodnych przypadkach łojotokowego zapalenia skóry, a także mogą stanowić wsparcie dla leczenia tradycyjnego.

Leki na ŁZS warto wspomóc dermokosmetykami Seborh

Seborh ZestawPonieważ łojotokowe zapalenie to choroba skóry, równie ważne, co leczenie jest tu specjalistyczna pielęgnacja skóry. W przypadku ŁZS kosmetyków nie należy wybierać przypadkowo. Lepiej postawić na te specjalistyczne, ze składami dostosowanymi do potrzeb skóry z łojotokowym zapaleniem. Doskonałe produkty wspierające leki na ŁZS znajdziemy w zestawie dermokosmetyków Seborh. Zestaw składa się z oczyszczającego szamponu, płynu złuszczającego oraz emulsji. Delikatne składniki roślinne zastosowane w składach preparatów sprawiają, że kosmetyki są skuteczne, a dodatkowo niezwykle delikatne. Płyn i emulsję należy stosować co drugi dzień, sprawdzi się więc w tym przypadku aplikacja naprzemienna. Szampon – ponieważ nie narusza bariery hydrolipidowej – można stosować w razie potrzeb, nawet codziennie.

Każdy preparat łączy w sobie działanie przeciwgrzybiczne z regulującym pracę gruczołów łojowych i ograniczającym nadmierna keratynizację naskórka (złuszczanie), które zawsze uzupełniają właściwości nawilżająco-regenerujące.

Dzięki temu produkty z linii Seborh docierają do wszystkich przyczyn odpowiedzialnych za objawy ŁZS. Ograniczają świąd i tłusty łupież, zmiękczając skórę pomagają oderwać się łusce oraz chronią przed jej narastaniem. Oczyszczają z nadmiaru sebum oraz regulują produkcję łoju. Podnosząc nawilżenie skóry, wpływają na wyhamowanie procesu produkcji sebum. A składniki odżywcze zawarte w produktach Seborh wzmacniają ochronną barierę naskórka, dzięki czemu skóra sprawniej stawia opór grzybom Malassezia.

Pośród składników serii znajdziemy wiele surowców wykorzystywanych w leczeniu ŁZS. Należą do nich:

  • pirokton olaminy – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zmiękcza zrogowaciały naskórek, ale także przyspiesza procesy keratynizacji i odnowy komórkowej, redukuje stany zapalne (szampon),
  • siarka – odkaża, ma właściwości antybakteryjnie i przeciwgrzybicze, oczyszcza i normalizuje pracę gruczołów łojowych (emulsja),
  • mocznik – nawilża i natłuszcza, buduje barierę ochronna skóry, działa na rany jak opatrunek, zmiękcza naskórek (emulsja),
  • kwas glikolowy – wspiera procesy złuszczania się naskórka, ogranicza pracę gruczołów łojowych, przyspiesza regenerację, utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia skóry (płyn).

Receptury dermokosmetyków Seborh znacząco ograniczają objawy łojotokowego zapalenia skóry – znika świąd i zalegająca na skórze tłusta łuska – co przynosi duże wytchnienie chorującym. Dlatego też są doskonałym uzupełnieniem leków na ŁZS.

Pozytywne działanie dermokosmetyków Seborh doceniają stosujący te preparaty:

Odkąd zastosowałam maści przeciwgrzybicze na łojotokowe zapalenie skóry, mogę cieszyć się atrakcyjnie wyglądającą skórą, która nie swędzi, ani nie piecze. Nie dokucza mi także jej nadmierne przetłuszczanie sięcieszy się pani Zyta z Grudziądza.

Dzięki starannie dobranym dermokosmetykom na łojotokowe zapalenie skóry, udało mi się pozbyć większości objawów łojotokowego zapalenia skóry. Stosuję serię Seborh. To jej zasługa, że teraz cieszę się jednolitym kolorytem skóry oraz brakiem świądu czy łuszczeniaprzyznaje pani Kamila z Sanoka

Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki są pomocne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z konieczności udania się do lekarza w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Samodzielna próba zdiagnozowania i leczenia ŁZS może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku.

Seborh Zestaw

SEBORHSKUTECZNE PREPARATY NA ŁZS

FAQ

1. Czy stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki są bezpieczne?

Leki stosowane na łojotokowe zapalenie skóry są bezpieczne, o ile nie istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Dlatego też przed zastosowaniem konkretnego preparatu należy przeczytać ulotkę dołączoną do niego. Znajdują się w niej wszelkie wskazówki dotyczące stosowania leków. W razie jakichkolwiek skutków ubocznych lub wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem. Leki warto uzupełnić specjalistyczna pielęgnacją skóry dermokosmetykami. Warto wypróbować serię Seborh opartą na roślinnych wyciągach.

2. Czy leki na ŁZS można stosować w ciąży?

Leki na łojotokowe zapalenie skóry mogą być stosowane w ciąży, ale nie zawsze. Istnieje bowiem grupa leków, które można stosować, a także leki, których stosować nie wolno. Aby nie zrobić krzywdy sobie ani dziecku, należy zawsze poinformować lekarza prowadzącego terapię o ciąży.

3. Po jakim czasie leki na ŁZS zaczną działać?

Większość osób stosujących leczenie na łojotokowe zapalenie skóry chciałaby, aby zadziałały one natychmiast. Tak się jednak niestety nie stanie. Należy uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty wynikające ze stosowania leków pojawią się po około dwóch, trzech tygodniach ich stosowania. To, jak szybko pojawią się efekty zależne jest w dużej mierze od stanu wyjściowego skóry. Im gorsza kondycja skóry, tym później będzie można liczyć na rezultaty.


Bibliografia

1. Kostyła M., Stecz P., Wrzesińska M., Lokalizacja zmian skórnych a nasilenie objawów psychopatologicznych u pacjentów z chorobami skóry, Psychiatria Polska 2018; 52 (6): 1101–1112.
2. Wyszkowska-Kolatko M., Koczurkiewicz P., Wójcik K., Pękal E., Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry, [w:] Postępy Fitoterapii 3/2015.
3. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017.
4. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014.
5. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry [w:] Mikologia . 2007, Vol. 14 Issue 4, s. 265-269.

5 komentarzy do “Łojotokowe zapalenie skóry – leki mogą pomóc

  1. zależy jakie dokładnie masz przepisane leki na łojotokowe zapalenie skóry. jednak to dermatolog decyduje ostatecznie na podstawie efektów czy coś jest ok czy nie. jeżeli widzisz u siebie, że za silnie działa ci farmakologia to polecam skontaktować się z lekarzem. serio ?‍♀️

  2. Tez bym radzil ci isc do lekarza bo jezeli widzisz ze cos nie gra to lepiej sie skonsultowac. Sam tez sie lecze ale u mnie na łojotokowe zapalenie skóry leki sa dobrze dobrane i zadnych efektow ubocznych w ogole nie odczuwam.

  3. ziołowe? możesz dodać dobie dermokosmetyki z naturalnych i ziołowych składników ewentualnie pić herbatki albo robić sobie napary. polecam ogólnie bo to mi pomoga też.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *