Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie ziołami może pomóc

Na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami może bardzo pomóc. Nic więc dziwnego, że po to rozwiązanie sięga wiele osób. Należy jednak zauważyć, że zioła na łojotokowe zapalenie skóry powinny być wybierane bardzo starannie. Nie każdy gatunek okaże się przydatny w walce z łojotokowym zapaleniem skóry. Na szczęście istnieją skuteczne zioła, które niwelują uciążliwe objawy skórne. Jak przebiega leczenie ziołami przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy?

spis treści

Wpływ ŁZS głowy na skalp i włosy
skalp,
  • zmiany mają postać tłustych i łuszczących rumieni o nieregularnym kształcie,
  • łuszcząca się skóra, z uwagi na gromadzący się łój przybiera żółtawy kolor,
  • towarzyszy temu pieczenie i świąd, które nasilają się pod wpływem potu,
  • występuje tłusty łupież,
włosy,
  • szybko się przetłuszczają,
  • wypadają,
  • są splątane i osłabione,
jak dbać o skalp w ŁZS,
  • stosować szampony przeciwgrzybicze,
  • regularnie złuszczać nadmiernie rogowaciejący naskórek,
  • zapewnić skórze nawilżenie, które ograniczy prace gruczołów łojowych,
jak dbać o włosy w ŁZS.
  • należy zadbać o stan skóry na głowie,
  • wzmacniać włosy olejami: rycynowym, z czarnuszki.
Zestaw Seborh - szampon, płyn i emulsja do skóry z łojotokiem.

SEBORH

Wypróbuj zastaw do skutecznej pielęgnacji skóry z łojotokowym zapaleniem. Szampon, płyn i emulsja.

Łojotkowe zapalenie skóry leczenie ziołami może pomócŁojotokowe zapalenie skóry – leczenie ziołami zniweluje objawy

Stosowanie na łojotokowe zapalenie skóry głowy leczenia ziołami to bardzo dobry pomysł.

Warto inwestować w zioła, które scharakteryzowano poniższej:

  • Fiołek trójbarwny – regulująco działa na gruczoły łojowe. Fiołek charakteryzuje się więc zdolnością do niwelowania nadmiernego przetłuszczania się skóry. Działa także silnie przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Wykazuje także właściwości kojące podrażnienia.
  • Liść szałwii – Charakteryzuje się działaniem ściągającym oraz regulującym. Przyczynia się również do łagodzenia zaczerwienienia skóry. Łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami szałwii uważa się za skuteczne.
  • Rumianek lekarski – Zioło to działa silnie przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie oraz przeciwłojotokowo. Dzięki rumiankowi można również delikatnie rozjaśnić skórę, wyrównując koloryt.
  • Mięta pieprzowa – Mięta ogranicza przetłuszczanie się skóry. Redukuje również nadmierną ilość androgenów, które są odpowiedzialne za nadmiar sebum. Mięta działa także tonizująco oraz odświeżająco, jeżeli jest stosowana zewnętrznie.
  • Melisa – Ziele to charakteryzuje się łagodnym działaniem uspokajającym. Dzięki temu redukuje nadmierne napięcie emocjonalne, którego skutkiem jest nierzadko nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy (hormon stresu kortyzol pobudza do pracy gruczoły łojowe). Ponadto, dzięki melisie można odświeżyć skórę i oczyścić ją z zalegających na niej zanieczyszczeń.
  • Skrzyp polny – Ziele to charakteryzuje się silnymi właściwościami wzmacniającymi. Jeżeli więc cierpimy na łojotokowe zapalenie skóry leczenie zielem skrzypu wzmocni naturalną barierę ochronną skóry. Dzięki temu będzie zdecydowanie odporniejsza na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
  • Pokrzywa zwyczajna – Dzięki pokrzywie można wzmocnić barierę ochronną skóry. Ponadto pokrzywa detoksykuje organizmu. Dzięki temu doskonale radzi sobie z objawami łojotokowego zapalenia skóry.
  • Macierzanka – Działa odświeżająco, oczyszczająco oraz przeciwzapalnie. Redukuje stany zapalne skóry oraz znacząco przyśpiesza ich gojenie się.
Milena Nalbandian

To dość powszechne, że na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami jest uważane za doskonałe uzupełnienie leczenia farmakologicznego zapisanego przez dermatologa i często zalecane. Nie należy jednak dobierać ziół samodzielnie, gdyż mogą wchodzić w interakcje ze składnikami innych leków. Warto także decydować się na surowiec zielarski wysokiej jakości. Zioła należy więc kupować w sklepach zielarskich. Trzeba unikać kupowania ziół w popularnych supermarketach, gdyż mogą być one ziołami słabej jakości. Przy chorobie jaką jest łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami jest jak najbardziej pożądane, ale jeśli podejdziemy do tego z rozsądkiemmówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak je stosować?

Zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy powinny być stosowane regularnie, bo w przeciwnym razie o efektach mowy być nie może. Warto także mieć świadomość tego, że zioła mogą być stosowane na rozmaite sposoby.

Można używać ich w postaci:

  • naparów do picia,
  • naparów do przemywania skóry,
  • maseczek,
  • peelingów.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy nie są jedyną polecaną metodą walki z ŁZS. Oprócz niech warto stosować odpowiednią pielęgnację

Dermokosmetyki o naturalnych składach będą z całą pewnością interesującym rozwiązaniem. Należy również postarać się o konsultację z lekarzem specjalistą. Dobrze postawiona diagnoza stanowi wstęp do wdrożenia skutecznego leczenia, a określenie indywidualnych przyczyn ŁZS pomoże lepiej dobrać leki. Terapia obejmuje najczęściej stosowanie preparatów zewnętrznych, a czasem wewnętrznych. Warto przestrzegać zaleceń specjalisty.

ŁZS zioła

Jak wspomóc leczenie ŁZS: leki, zioła, dermokosmetyki Seborh

Seborh Zestaw

Leczenie ŁZS warto uzupełnić o miejscowe stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Lepiej, by nie były to przypadkowe kosmetyki z drogerii, a dedykowane problemowi ŁZS dermokosmetyki z idealnie dobranymi substancjami aktywnymi. Tego typu produkty znajdziemy w serii trzech dermokosmetyków na ŁZS Seborh. Zestaw budują: płyn do skóry głowy, oczyszczający szampon oraz kojąca emulsja do skalpu. W każdym produkcie znajdziemy składniki pochodzenia roślinnego, minerały i witaminy, co czyni linię Seborh niezwykle delikatną dla skóry, w tym odpowiednią również dla cer wrażliwych.

Jak działają poszczególne preparaty z zestawu?

  • płyn Seborh – usuwa obumarły naskórek, działa regulująco na procesy keratynizacji naskórka. Ponadto ma składniki przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne, które ograniczają namnażanie się grzybów Malassezia oraz ilość czerwonych zmian i rumień. Płyn Seborh pobudza krążenie oraz uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, co wygładza skórę i prowadzi do lepszego odżywienia komórek. W rezultacie znika problem łuszczenia się, a równocześnie nie ulega zniszczeniu bariera hydrolipidowa naskórka.
  • szampon Seborh – również wspiera usuwanie zalegającej łuski i naskórka, a także ogranicza grzyby. Odkaża i działa regulująco na gruczoły łojowe, co ogranicza podstawowe przyczyny odpowiedzialne z ŁZS. Zmiękcza łuskę, hamuje jej narastanie, a dzięki substancjom odżywczym i nawilżającym redukuje uczucie świądu.
  • emulsja Seborh – utrzymuje równowagę płaszcza hydrolipidowego skóry, jest bogata w substancje odżywcze i nawilżające, ale ma lekka formułę. Nie obciąża włosów i nie zapycha gruczołów łojowych. Przynosi skórze dużą ulgę od świądu, wspiera także prawidłowe rogowacenie naskórka oraz lekko złuszcza.

Płyn i emulsję należy stosować co drugi dzień, można naprzemiennie, szamponu można używać do częstego, nawet codziennego oczyszczania skalpu i włosów

Produkty z zestawu Seborh sprawdzą się jako miejscowe uzupełnienie leczenia farmakologicznego, a także stosowane w celach profilaktycznych dla ochrony przed nawrotem choroby po ustaniu objawów.

Ich pozytywny wpływ na skórę zauważają i doceniają klienci:

Opinia

W leczeniu ŁZS chwytam się dosłownie wszystkiego. Dużą ulgę w świądzie przyniosły mi dermokosmetyki Seborh. Szampon świetnie doczyszcza głowę z tłustej łuski i sebum, ale nie powoduje ściągnięcia skóry. Dodatkowo emulsja przynosi także duże ukojenie i co ważne włosy po niej nie są posklejanemówi pani Alina z Tomaszowa.

Opinia

Chciałabym gorąco polecić kosmetyki Seborh wszystkim zmagającym się z ŁZS. Świetnie regulują przetłuszczanie się skóry, przez co ŁZS nie rzuca się tak w oczy, a stan skóry z każdym dniem jest coraz lepszy. Stosowałam cały zestaw, bo zależało mi na szybkim efekcie i polecam tę metodę każdemupisze pani Amelia z Grodziska.

Na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami bywa pomocne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że stosowane na łojotokowe zapalenie skóry zioła muszą być starannie dobrane, najlepiej przez dermatologa. Kluczem do sukcesu jest również systematyczność. Tylko regularne picie naparów oraz przemywanie skóry przyniesie satysfakcjonujące i przede wszystkim trwałe rezultaty.

Zestaw Seborh - szampon, płyn i emulsja do skóry z łojotokiem.

SEBORH

Wypróbuj zastaw do skutecznej pielęgnacji skóry z łojotokowym zapaleniem. Szampon, płyn i emulsja.

FAQ

1. Jak jeszcze można wesprzeć leczenie łojotokowego zapalenia skóry ziołami?

Godne polecenia obok ziół są także dermokosmetyki do pielęgnacji. Można wypróbować specjalistyczną serię na ŁZS Seborh.

2. Czy na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami może być stosowane w ciąży?

Niektóre zioła na łojotokowe zapalenie skóry z powodzeniem mogą być stosowane w ciąży. Na niektóre gatunki należy jednak uważać, bo mogą być potencjalnie niebezpieczne dla płodu. Należy się w tej kwestii skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który pomoże dobrać najlepsze i przede wszystkim najbezpieczniejsze zioła dla przyszłej matki.

3. Czy zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą powodować jakieś skutki uboczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zioła na ŁZS powodują jakieś skutki uboczne. Na tak postawione pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, czy jesteśmy uczuleni na jakieś zioło. Jeżeli tak, skutki uboczne mogą być dotkliwe. Jeżeli nie, skutki uboczne nie powinny się pojawić. Kolejna kwestia jest wchodzenie ziół w interakcje z innymi stosowanymi lekami, dlatego jeśli zażywamy leki stosowanie ziół powinniśmy to przedyskutować ze specjalistą. Ważne jest także to, aby zioła stosować zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na opakowaniu.

4. Po jakim czasie łojotokowe zapalenie skóry głowy leczone ziołami zacznie być efektywne?

Zdecydowana większość osób chciałaby, aby rezultaty stosowania ziół na łojotokowe zapalenie skóry głowy pojawiły się natychmiast. Tak się jednak nie stanie. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość. Efekty wynikające ze stosowania ziół pojawią się po około dwóch, trzech tygodniach systematycznego ich stosowania. Wiele zależy także od kondycji wyjściowej skalpu. A więc zioła, podobnie jak leczenie i kosmetyki, potrzebują czasu, aby pokazać swój potencjał. Istotna jest także jakość produktów.


Bibliografia

1. Śpiewak R., Kordus K., Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku. Int Rev Allergol Clin Immunol Family Med 2012 18 (4): 210-222.
2. Brzezińska-Wcisło, L., Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry,  Post Dermatol Alergol 2005 (1): 10-13.
3. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry [w:] Mikologia . 2007, Vol. 14 Issue 4, s. 265-269.
4. Braun-Falco O., Plewing G., Dermatologia. Tom 2, 2004.
5. Kieć-Świerczyńska M., Dudek B., Kręcisz B., Świerczyńska-Machura D., Rola czynników psychologicznych i zaburzeń psychicznych w chorobach skóry, [w:] Medycyna Pracy, 2006; 57(6) s. 551 — 555.
6. Gnat s., Łagowski D., Dyląg M., Nowakiewicz A., Ludzki mikrobiom w stanach normobiozy i dysbiozy – charakterystyka i metody analizy [w:] Postępy mikrobiologii 2021, 60, 1, 31-46.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarze

  1. Jestem ciekawa czy są jakieś potwierdzenia naukowe na to, że na łojotokowe zapalenie skóry leczenie ziołami jest skuteczne? Macie może na ten temat jakieś informacje?

  2. Moksa K., Teległów A., Zioła zalecane przez świętą Hildegardę w pielęgnacji skóry, Postępy Fitoterapii, 2021 (najświeższe co znalazłam z artykułów naukowych),
    Kulwikowska A., S. Lewandowska, Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, Przegląd Dermatologiczny, 2011.
    Nikiel A., Przegląd surowców roślinnych o działaniu fotouczulającym i fototoksycznym, Kosmetologia Estetyczna, 2017.

  3. powiem szczerze ze znalazlam te artykuly i faktycznie mozna tam poczytac o fiolku trojbarwnym etc. bo jest tam sporo do czytania i to w jezyku polskim. wyglada to solidnie.