Kuracja miodem na łzs jest jedną z domowych metod, aby rozwiązać problem dolegliwości dermatologicznej. Wszystko z powodu wyjątkowych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych miodu, które mają pozytywny wpływ na kondycję skóry i nie tylko. Chorując na łojotokowe zapalenie skóry leczenie miodem może okazać się bardzo skuteczne. Jakie zatem działanie ma miód?
Kuracja miodem na łzs - dlaczego jest skuteczna?
Kuracja miodem na łzs stosowana jest jako jedna z domowych metod leczenia łojotokowego zapalenia skóry.
Wszystko za sprawą jego cennych właściwości, wśród których wymienia się między innymi:
- skutecznie przyspiesza gojenie się ran,
- przeciwdziała powstawaniu bliznowców,
- wykazuje właściwości bakteriobójcze, dlatego znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu wielu chorób dermatologicznych, w tym przede wszystkim trądziku,
- działa również nawilżająco.
Warto jednocześnie pamiętać, że oprócz niewątpliwych zalet, jakie wykazuje miód- również w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry – to warto pamiętać, że tak samo jak pozostałe składniki naturalne może uczulać. W związku z tym przed rozpoczęciem kuracji z jego zastosowaniem warto przeprowadzić test na nadgarstku lub innej części ciała. Jeśli nie pojawią się reakcje alergiczne, można miód bezpiecznie stosować na większe partie ciała.
Sprawdź jakie istnieją przyczyny łojotokowego zapalenia skóry
Kuracja miodem na łzs a domowe preparaty kosmetyczne
Kuracja miodem na łzs jest bardzo skuteczna ze względu na specyficzne, prozdrowotne i pielęgnacyjne właściwości miodu. Można go stosować jako składnik gotowych preparatów kosmetycznych, ale również samodzielnie przygotować wcierkę do włosów. W tym celu należy po prostu rozcieńczyć surowy miód w proporcji 90% miodu oraz 10% ciepłej wody. Dokładnie wymieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia się miodu, a następnie aplikować w uszkodzone miejsca na skórze. Mieszankę należy pozostawić do wchłonięcia na trzy godziny, a następnie dokładnie spłukać. Okazuje się, że regularne stosowanie mieszanki przynosi szybkie i zauważalne efekty. U pacjentów, którzy stosowali ją systematycznie objawy świądu i zaczerwienienia zniknęły już po tygodniu, a po dwóch kolejnych ustąpiły kolejne objawy, co doprowadziło do całkowitego wyleczenia. Co więcej, nawroty choroby nie pojawiały się przez kolejnych 6. miesięcy.
Pacjenci zauważyli również, że zniknął problem wypadania włosów, który często towarzyszy zaawansowanym stadiom łojotokowego zapalenia skóry. Aby jednak przedłużyć skuteczność, jaką wykazuje kuracja miodem na łzs należy ją profilaktycznie kontynuować, nakładając maseczkę co najmniej raz w miesiącu.
Łzs – leczenie miodem i jego skuteczność
W przypadku łzs leczenie miodem może być naprawdę skuteczne. Pod warunkiem, że kuracja wykonywana jest regularnie, a miód pochodzi z dobrej pasieki. Kuracja pozwala złagodzić objawy, jak i poprawić kondycję włosów. Ponadto jest bardzo prosta w przygotowaniu i bezpieczna. Efekty pojawiają się już nawet po kilku dniach od pierwszego zastosowania kuracji.
Podsumowując, kuracja miodem na łzs to prosty, domowy sposób, aby pozbyć się uciążliwych objawów choroby dermatologicznej takich jak: świąd, pieczenie i zaczerwienienie.
Bibliografia:
1. Surya Prabha, M., Sravani, A., Spandana, A., Ramarao, N., & Santhosh Aruna, M. (2014). Formulation and evaluation of herbal hair powder against dandruff. International Journal of Pharmaceutical Sciences Review and Research, 28(2), 43–47.
2. Burlando, B., & Cornara, L. (2013). Honey in dermatology and skin care: A review. Journal of Cosmetic Dermatology, 12(4), 306–313.
3. Ranganathan, S., & Mukhopadhyay, T. (2010). Dandruff: The most commercially exploited skin disease. Indian Journal of Dermatology, 55(2), 130.