Łojotokowe zapalenie skóry uszu – zobacz czym jest!
Łojotokowe zapalenie skóry uszu to stan zapalny skóry wewnętrznej części ucha, który może być spowodowany nadmierną produkcją sebum. Nie grozi co prawda żadnymi poważnymi powikłaniami, ale potrafi okazać się mocno dokuczliwą dolegliwością. Warto dowiedzieć się o tej przypadłości nieco więcej, aby poznać skuteczne metody leczenia.
Łojotokowe zapalenie skóry uszu – objawy i rozwój
- silnym swędzeniem,
- nadmiernym wydzielaniem łoju,
- intensywnym złuszczaniem się naskórka,
- zaczerwienieniem, zwykle w formie plam,
- wysiękami z miejsc zmienionych chorobowo,
- przerzedzeniem włosów, niekiedy nawet łysieniem,
- powstawaniem strupów i łuskowatych, tłustych płatów skóry.
- Rozwój omawianego schorzenia następuje stosunkowo szybko, więc warto wdrożyć leczenie od razu po zauważeniu pierwszych objawów.
Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry
Uszy łojotokowe zapalenie skóry – metody leczenia
Uszy łojotokowe zapalenie skóry leczy się poprzez przyjmowanie odpowiednich leków, które przepisuje dermatolog. Mogą być zarówno doustne, jak i stosowane miejscowo. W ciężkich przypadkach wykorzystuje się obie metody równocześnie. Mowa konkretnie o preparatach przeciwzapalnych, w tym sterydowych, a także przeciwgrzybicznych. Uzupełnia się je nakładaniem kremów i maści o działaniu ochronnym i regeneracyjnym.
Warto być świadomym, że nie każdy lek jest bezpieczny, a długie stosowanie konkretnego środka potrafi doprowadzić do pojawienia się niepożądanych reakcji skórnych. Leczenie powinno pozostawać wobec tego pod stałą kontrolą dermatologa. Może on także wydać dodatkowe zalecenia.
SEBORH
Wypróbuj zastaw do skutecznej pielęgnacji skóry z łojotokowym zapaleniem. Szampon, płyn i emulsja.
Łojotokowe zapalenie skóry uszu – co zaostrza chorobę?
Łojotokowe zapalenie skóry uszu sprawia, że chory staje się nerwowy i rozpaczliwie poszukuje środków, które pozwolą na zminimalizowanie swędzenia i zatrzymanie wysięku. Istnieją jednak działania, jakie tylko pozornie wydają się korzystne, a finalnie zaostrzą dokuczliwe objawy. Zwłaszcza niezależne próby czyszczenia uszu mogą pogorszyć stan. Zamiast tego zaleca się konsultację z lekarzem.
Do innych czynników pogarszających symptomy należą:
- suche powietrze,
- zanieczyszczenie powietrza,
- nieumiejętne dobieranie kosmetyków,
- intensywne usuwanie warstwy łojowej,
- nieodpowiednia dieta, bogata w tłuste, smażone potrawy i słodycze.
Łojotokowe zapalenie skóry uszu – najlepsze kosmetyki
Łojotokowe zapalenie skóry uszu wymaga specjalnej pielęgnacji, przy użyciu odpowiednio wyselekcjonowanych środków. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza kosmetyki marki Seborh. Zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach, które borykają się z tym schorzeniem. Wykazują bowiem działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto łagodzą stany zapalne i nawilżają naskórek, ułatwiając regenerację. Skutkuje to złagodzeniem świądu oraz zmniejszeniem wysięku, co stanowi najbardziej uciążliwe symptomy łojotokowego zapalenia skóry uszu. Już po kilku tygodniach regularnego stosowania da się zauważyć wyraźne zmiany w wyglądzie.
Łojotokowe zapalenie skóry uszu – podsumowanie informacji
Łojotokowe zapalenie skóry uszu potrafi być bardzo dokuczliwe, dlatego nie powinno się go lekceważyć. Pierwszym miejscem, gdzie trzeba się udać po zauważeniu objawów, jest gabinet dermatologiczny. Lekarz z pewnością dobierze odpowiednie leki, doradzi stosowne kosmetyki i poinstruuje o sposobach postępowania ze schorzeniem. Dzięki temu leczenie będzie szybkie i skuteczne.
Bibliografia:
1. Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 20
2. Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, Postępy Dermatologii i Alergologii XXII; 2005/1, s. 10–13.