W chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry głowy, leczenie polega przede wszystkim na niwelowaniu widocznych objawów. W związku z tym cała procedura jest wymagająca i trudna. Niestety, warto podkreślić, że objawy można czasowo wyciszyć, ale choroby nie można w pełni wyleczyć.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy, leczenie dermatologiczne
Specjaliści, którzy diagnozują łojotokowe zapalenie skóry głowy, leczenie rozpoczynają najczęściej od aplikowania preparatów miejscowych. Są to zwykle żele, maści i kremy. Charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i przeciwgrzybicznym. Kluczowe jest złuszczanie martwych tkanek. Dzięki temu skóra może efektywniej przyswajać składniki aktywne. Czasami leczenie miejscowe może być jednak niewystarczające. Wtedy konieczne jest wprowadzenie kuracji doustnej.
Skuteczność leczenia uzależniona jest od wielu czynników. Należą do nich:
- wiek pacjenta,
- lokalizacja zmian chorobowych,
- przyczyny choroby,
- nasilenie i zaawansowanie zmian skórnych.
W przypadku leczenia doustnego stosuje się zwykle te same leki. Lekarz wybiera najczęściej spośród następujących: retinoidy, pochodne imidazolowe, antybiotyki oraz leki sterydowe. Leczenie dobierane jest indywidualnie do pacjenta.
Sprawdź jakie istnieją przyczyny łojotokowego zapalenia skóry
Łojotokowe zapalenie skóry głowy, leczenie za pomocą pielęgnacji
Przy łojotokowym zapaleniu skóry, leczenie może także polegać na odpowiedniej pielęgnacji skóry. W związku z tym w wielu przypadkach należy całkowicie zmienić zasady pielęgnacji. Kluczowe jest wyeliminowanie kosmetyków, które mają właściwości złuszczające, a przy tym w ich składzie są sztuczne dodatki. W chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry głowy, leczenie farmakologiczne można skutecznie wspomagać pielęgnacją. Wybierane kosmetyki, szczególnie szampony, powinny mieć jednak precyzyjnie dopracowany skład i odpowiednie właściwości.
Podkreśla się w tym przypadku rolę składników łagodzących oraz nawilżających, do których należą między innymi: cynk, kwasy tłuszczowe omega, witaminy z grupy B czy kwas hialuronowy. Co więcej, odbudowują warstwę hydrolipidową naskórka oraz złuszczają naskórek. Warto też pamiętać, że kosmetyki powinny wykazywać właściwości przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne
Łojotokowe zapalenie skóry głowy, leczenie za pomocą diety
Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry głowy, leczenie dietą to przede wszystkim eliminacja określonej grupy produktów. Aby zmniejszyć produkcję łoju i jego następstwa, warto zrezygnować z: tłustych potraw, białego pieczywa, cukru. Dieta powinna natomiast dostarczać odpowiedniej ilości witamin z grupy B, warzyw oraz cynku. Ważne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Dorosły człowiek powinien wypijać codziennie około 1,5 do 2 litrów wody. Podsumowując, w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy najważniejsze jest leczenie farmakologiczne. Dermatolog stosuje na początku leczenie miejscowe, natomiast kiedy jest ono nieskuteczne, wprowadza kurację doustną. Uzupełnieniem mogą być natomiast dieta oraz pielęgnacją, które stanowią domowe sposoby radzenie sobie z chorobą. Dermokosmetyki skutecznie wspierają leczenie i poprawę kondycji skóry.
Bibliografia
1. Kieć-Świerczyńska M., Dudek B., Kręcisz B., Świerczyńska-Machura D., Rola czynników psychologicznych i zaburzeń
2. Wąsik F, Baran E, Szepietowski J., Zarys dermatologii klinicznej, 1995
3. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry [w:] Mikologia . 2007, Vol. 14 Issue 4, s. 265-269.
4. Braun-Falco O., Plewing G., Dermatologia. Tom 2, 2004