Jak radzić sobie z krostami na głowie przy ŁZS?
Krosty na głowie to jeden z objawów łojotokowego zapalenia skóry, który powoduje spory dyskomfort. Nie tylko dlatego, że takie zmiany skórne są widoczne, ale także przez to, że mogą swędzieć i boleć. Za powstawanie krost odpowiada zazwyczaj stan zapalny na skórze. Zdarza się, że osłabiona skóra ulega nadkażeniu przez bakterie i wówczas pojawiają się ropne krosty na głowie. Sprawdź, co można zrobić, aby poradzić sobie z tym uciążliwym problemem.
Jak powstają twarde bolące krosty na głowie?
Aby wyjaśnić mechanizm powstawania krost na głowie, musimy sięgnąć do przyczyn łojotokowego zapalenia skóry. Nadmierna produkcja sebum, prowadząca do zatkania mieszków włosowych, stwarza dogodne warunki dla rozwoju bakterii. Gdy bakterii jest dużo, układ odpornościowy wyzwala obronną dla organizmu reakcję zapalną. W efekcie formują się czerwone krosty na głowie, które w dotyku są twarde i bolą.
Krosty na skórze głowy mogą powodować nieprzyjemne konsekwencje
Nie podejmując leczenia, narażamy się na poważne powikłania i długotrwałe problemy skórne. Szczególnie gdy drapiemy swędzące krosty na głowie, co rozprzestrzenia stan zapalny i tworzy większe ogniska chorobowe, bardziej skomplikowane w leczeniu. Przez niegojący się strup na głowie mogą przedostawać się bakterie, co może prowadzić do wtórnych infekcji. A po zmianach skórnych mogą zostawać blizny i przebarwienia. Sama skóra głowy staje się bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dochodzi również do osłabienia mieszków włosowych przez stan zapalny, co powoduje przerzedzenie lub nawet trwałą utratę włosów.
Jak leczyć krosty na głowie?
Krost na głowie pozbędziemy się tylko wtedy, jeśli zaczniemy właściwie leczyć łojotokowe zapalenie skóry. W większości przypadków wystarczy zastosować miejscowe leki o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych oraz przeciwzapalnych. Przykładem są szampony z siarczkiem selenu lub ketokonazolem, które można kupić bez recepty. Przy cięższych objawach należy udać się do dermatologa. Lekarz zapisze preparaty z glikokortykosteroidami lub zaleci zażywanie odpowiednich leków doustnych.
W zmniejszeniu objawów pomogą również dobrze dobrane produkty do pielęgnacji skóry – najlepiej dedykowane ŁZS dermokosmetyki.
Dermokosmetyki Seborh łagodzą objawy ŁZS
Seborh to polska marka dermokosmetyków, współpracująca z dermatologami. Z myślą o osobach cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry, marka opracowała trzy produkty do pielęgnacji skóry głowy, które pomagają łagodzić uciążliwe objawy.

Dzięki delikatnym składom, dermokosmetyki Seborh łagodnie pielęgnują objętą stanem zapalnym i podrażnioną skórę. Posiadają właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, co sprawia, że redukują liczebność drobnoustrojów na skórze, przyczyniając się do zmniejszenia stanu zapalnego. Co za tym idzie, redukują świąd, zaczerwienienie i bolące krosty na głowie. Działają także lekko nawilżająco, dzięki czemu wspierają barierę ochronną skóry oraz usprawniają procesy regeneracyjne.
Regularne stosowanie dermokosmetyków Seborh pozwala utrzymywać skórę głowy w dobrej kondycji. Zestaw Seborh zawiera 3 produkty:
- Szampon Seborh – Oczyszcza skórę głowy, działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie dzięki siarczek selenu i pirokton olaminy, jednocześnie łagodząc podrażnienia i nawilżając skórę za pomocą aloesu i pantenolu.
- Emulsję Seborh – Nawilża i regeneruje skórę głowy, kontrolując nadprodukcję sebum oraz łagodząc stany zapalne dzięki pirokton olaminy, olejom roślinnym i mocznikowi.
- Płyn Seborh – Delikatnie złuszcza martwy naskórek, przyspiesza regenerację i łagodzi podrażnienia dzięki kwasom i ekstraktom roślinnym, jednocześnie redukując świąd poprzez działanie chłodzące mentolu.
Każdy z tych produktów wspiera skórę głowy dotkniętą łojotokowym zapaleniem, działając kompleksowo: oczyszczająco, przeciwzapalnie i regeneracyjnie, pomagając przywrócić równowagę skórze i zmniejszyć objawy ŁZS.
Zobacz inne dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry.
Jak zapobiegać krostom na głowie?
Aby krosty we włosach nie pojawiły się ponownie, musimy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Ważnym jej elementem jest systematyczna pielęgnacja skóry za pomocą dobrych produktów. Przede wszystkim nie należy zaniedbywać higieny skóry głowy, ponieważ gromadzący się na niej łój i bakterie prowadzą do powstawania zmian skórnych. Należy więc myć głowę tak często, jak jest to potrzebne – nawet codziennie.
Szampon na krosty na głowie powinien być oparty na delikatnych substancjach oczyszczających. Niewskazane są mocne detergenty, ponieważ wysuszają skórę, zaburzając pracę gruczołów łojowych. Poza tym w szamponie powinny się znaleźć substancje przeciwgrzybicze, które będą normalizowały skórę głowy.
Również wybierając inne kosmetyki, należy zwrócić uwagę na składy. Należy unikać tych, w których występują substancje drażniące – np. alkohol, sztuczne barwniki, substancje zapachowe.
Domowe sposoby na krosty na skórze głowy
W ramach profilaktyki krost na głowie, dobrze byłoby też unikać czynników zaostrzających. To nie tylko niewłaściwe kosmetyki, ale też stres czy niektóre produkty spożywcze i napoje.
Stresu nie da się uniknąć całkowicie, natomiast można wdrożyć pozytywne działania, które zredukują jego negatywne skutki. Warto się codziennie wysypiać, dbać o aktywność fizyczną i znajdować czas na ulubione zajęcia. Można też wspomóc się technikami relaksacyjnymi lub psychoterapią.
Z diety warto wykluczyć:
- słodycze,
- fast foody,
- produkty smażone i instant,
- ostre przyprawy,
- alkohol.
Wzmagają one bowiem produkcję łoju. Dietę warto oprzeć na produktach nieprzetworzonych, zwłaszcza bogatych w antyoksydanty warzywach i owocach oraz źródłach kwasów omega-3 – tłustych rybach, nasionach i orzechach.
Podsumowanie
Odpowiednio dobrane leczenie łojotokowego zapalenia skóry zlikwiduje ropne krosty na głowie oraz inne objawy. Oprócz stosowania leków zaleconych przez dermatologa, ważne jest, aby dbać o higienę i pielęgnację skóry delikatnymi kosmetykami. Dermokosmetyki takie, jak np. Seborh pomagają w kontrolowaniu objawów oraz zapobieganiu nawrotom. W sytuacji gdy występują ciężkie objawy bądź wątpliwości odnośnie leczenia, należy skonsultować się ze specjalistą.
Bibliografia
1. Kostecka M., Kostecka J, Wpływ diety na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna 4/2013 vol. 2, s. 263-266
2. Brzezińska-Wcisło L, Wcisło-Dziadecka D, Lis-Święty A, Trzmiel D: Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy-patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol, 2: 59-64, 2007